位置:AD5232BRU100 > AD5232BRU100详情
AD5232BRU100中文资料
厂家型号
AD5232BRU100
文件大小
221.75Kbytes
页面数量
14
功能描述
Nonvolatile Memory Digital Potentiometers
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
AD5232BRU100数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
Nonvolatile Memory Preset Maintains Wiper Settings
AD5231 Single, 1024 Position Resolution
AD5232 Dual, 256 Position Resolution
AD5233 Quad, 64 Position Resolution
10K, 50K, 100K Ohm Terminal Resistance
Linear or Log taper Settings
Increment/Decrement Commands, Push Button Command
SPI Compatible Serial Data Input with Readback Function
+3 to +5V Single Supply or ±2.5V Dual Supply Operation
User EEMEM nonvolatile memory for constant storage
APPLICATIONS
Mechanical Potentiometer Replacement
Instrumentation: Gain, Offset Adjustment
Programmable Voltage to Current Conversion
Programmable Filters, Delays, Time Constants
Line Impedance Matching
Power Supply Adjustment
DIP Switch Setting
AD5232BRU100产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AD5232BRU100
  • 功能描述
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 数据采集 - 数字电位器
  • 系列
  • 标准包装
    2,500
  • 系列
    XDCP™
  • 接片
    256
  • 电阻(欧姆)
    100k
  • 电路数
    1
  • 温度系数
    标准值 ±300 ppm/°C
  • 存储器类型
    非易失
  • 接口
    I²C(设备位址)
  • 电源电压
    2.7 V ~ 5.5 V
  • 工作温度
    0°C ~ 70°C
  • 安装类型
    表面贴装
  • 封装/外壳
    14-TSSOP(0.173,4.40mm 宽)
  • 供应商设备封装
    14-TSSOP
  • 包装
    带卷(TR)
更新时间:2026-5-13 16:34:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
AD
24+
16-TSSOP
原装现货,可开13%税票
23+
TSSOP
原装正品,假一罚十
23+
TSSOP16
受权代理!全新原装现货特价热卖!
TSSOP-16
十年专业专注 ADI优势渠道正品保证
ADI/亚德诺
20+
SMD
明嘉莱只做原装正品现货
TSSOP
全新原厂原装产品、公司现货销售
25+
NA
原装
25+
原装
原封装
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价