位置:首页 > IC中文资料 > ADC1003S040
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
ADC1003S040
Single 10 bits ADC, up to 30 MHz, 40 MHz or 50 MHz, with voltage regulator
ETC
知名厂家
ADC1003S040
General description The ADC1003S030/040/050 are a family of 10-bit high-speed low-power Analog-to-Digital Converters (ADC) for professional video and other applications. They convert the analog input signal into 10-bit binary-coded digital words at a maximum sampling rate of 50 MHz. All digital i
IDT
IDT
10-bit resolution Sampling rate up to 50 MHz DC sampling allowed One clock cycle conversion only High signal-to-noise ratio over a large analog input frequency range (9.3 effective bits at 4.43 MHz full-scale input at fclk = 40 MHz) No missing codes guaranteed In-Range (IR) CMOS outpu
RENESAS
瑞萨
ETC
知名厂家
IC ADC 10BIT PAR 40MHZ 28-SSOP
RENESAS
瑞萨
封装/外壳:28-SSOP(0.209",5.30mm 宽) 包装:托盘 描述:IC ADC 10BIT 28SSOP 集成电路(IC) 模数转换器(ADC)
ADC1003S040产品属性
  • 类型
    描述
  • 采样率(每秒):
    40M
  • 输入数:
    1
  • 输入类型:
    单端
  • 数据接口:
    并联
  • 配置:
    ADC
  • 无线电 - S/H:
    ADC
  • A/D 转换器数:
    1
  • 参考类型:
    内部
  • 电压 - 电源,模拟:
    5V
  • 电压 - 电源,数字:
    5V
  • 工作温度:
    -40°C ~ 85°C
  • 封装/外壳:
    28-SSOP(0.209\,5.30mm 宽)
  • 供应商器件封装:
    28-SSOP
更新时间:2026-5-14 18:01:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
恩XP
24+
NA
6423
公司原厂原装现货假一罚十!特价出售!强势库存!
Renesas Electronics Corporatio
全新原厂原装现货!受权代理!可送样可提供技术支持!
ADI/亚德诺
26+
NA
原装正品,可BOM配单
恩XP
24+
28-SSOP
644
NS
22+
TSSOP
全新原装现货!自家库存!
ADI/亚德诺
原封装
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价