位置:首页 > IC中文资料第575页 > ADC0804S050
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
ADC0804S050
Single 8 bits ADC, up to 30 MHz, 40 MHz or 50 MHz
ETC
知名厂家
ADC0804S050
8-bit resolution Sampling rate up to 50 MHz DC sampling allowed One clock cycle conversion only High signal-to-noise ratio over a large analog input frequency range (7.8 effective bits at 4.43 MHz full-scale input at fclk = 40 MHz) No missing codes guaranteed In-Range (IR) CMOS output
RENESAS
瑞萨
ETC
知名厂家
General description The ADC0806030/040/050 are a family of 8-bit high-speed, low-power Analog-to-Digital Converters (ADC) for professional video and other applications. It converts the analog input signal into 8-bit binary coded digital signals at a maximum sampling rate of 50 MHz. All digital in
IDT
封装/外壳:28-SSOP(0.209",5.30mm 宽) 包装:托盘 描述:IC ADC 8BIT 28SSOP 集成电路(IC) 模数转换器(ADC)
ADC0804S050产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    ADC0804S050
  • 功能描述
    数据转换 IC 开发工具 ADC DEMO BOARD
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 产品
    Demonstration Kits
  • 类型
    ADC
  • 工具用于评估
    ADS130E08
  • 接口类型
    SPI
  • 工作电源电压
    - 6 V to + 6 V