位置:首页 > IC中文资料 > 2SD1616A
2SD1616A晶体管资料
  • 2SD1616A别名:2SD1616A三极管、2SD1616A晶体管、2SD1616A晶体三极管
  • 2SD1616A制作材料:Si-NPN
  • 2SD1616A性质:LO.SAT
  • 2SD1616A极限工作电压:120V
  • 2SD1616A最大电流允许值:1A
  • 2SD1616A最大工作频率:160MHZ
  • 2SD1616A引脚数:3
  • 2SD1616A最大耗散功率:0.75W
  • 2SD1616A放大倍数
  • 2SD1616A图片代号:A-20
  • 2SD1616Avtest:120
  • 2SD1616Ahtest:160000000
  • 2SD1616Aatest:1
  • 2SD1616Awtest:0.75
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
2SD1616A
NPN EPITAXIAL SILICON TRANSISTOR
UTC
友顺
2SD1616A
NPN SILICON TRANSISTORS
NEC
瑞萨
2SD1616A
NPN Transistors
NPN Transistors P/b Lead(Pb)-Free
WEITRON
2SD1616A
TO-92 Plastic-Encapsulate Transistors
TRANSISTOR (NPN) FEATURE Power dissipation
DAYA
大亚电器
2SD1616A
NPN Plastic-Encapsulated Transistor
FEATURES • Power dissipation
SECOS
喜可士
2SD1616A
TECHNICAL SPECIFICATIONS OF NPN EPITAXIAL PLANAR TRANSISTOR
Description Designed for audio frequency power amplifier and medium-speed switching applications.
DCCOM
道全
2SD1616A
NPN SILICON TRANSISTOR
MICRO-ELECTRONICS
2SD1616A
SOT-89-3L Plastic-Encapsulate Transistors
JIANGSU
长电科技
2SD1616A
TRANSISTOR (NPN)
FEATURE Power dissipation PCM: 0.75 W (Tamb=25℃) Collector current ICM: 1 A Collector-base voltage V(BR)CBO: 120 V Operating and storage junction temperature range TJ, Tstg: -55℃ to +150℃
WINNERJOIN
永而佳
2SD1616A
TRANSISTOR (NPN)
KOOCHIN
灏展电子
2SD1616A
SILICON TRANSISTORS
NPN SILICON EPITAXIAL TRANSISTOR FOR LOW-FREQUENCY POWER AMPLIFIERS AND MID-SPEED SWITCHING FEATURES • Low VCE(sat): VCE(sat) = 0.15 V TYP. (IC = 1.0 A, IB = 50 mA) • Large PT in small dimension with versatility PT = 0.75 W, VCEO = 50/60 V, IC(DC) = 1.0 A • Complementary transistor with t
RENESAS
瑞萨
2SD1616A
丝印代码:1616A;SOT-89-3L Plastic-Encapsulate Transistors
FEATURES Low collector saturation voltage High break down voltage High total power dissipation
DGNJDZ
南晶电子
2SD1616A
丝印代码:D1616A;TO-92 Plastic-Encapsulate Transistors
FEA TURE Power dissipation
DGNJDZ
南晶电子
2SD1616A
小信号晶体管
STMICROELECTRONICS
意法半导体
2SD1616A
Bipolar Transistor
UTC
友顺
2SD1616A
晶体管
JSCJ
长晶科技
2SD1616A
文件:66.6 Kbytes Page:4 Pages
FEA TURE Power dissipation
文件:346.75 Kbytes Page:2 Pages
SECOS
喜可士
文件:184.47 Kbytes Page:4 Pages
2SD1616A产品属性
  • 类型
    描述
  • VCEO (V):
    60
  • hFE min.:
    135
  • hFE max.:
    400
  • Pc (W):
    0.75
  • Production Status:
    EOL
更新时间:2026-5-14 14:07:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
长电/长晶
2021
TO-92
一级代理,专注军工、汽车、医疗、工业、新能源、电力
CJ/长电
26+
原厂原封装
全新原装正品价格最实惠 假一赔百
CJ/长电
24+
TO-92
只做原装,欢迎询价,量大价优
TO-92-3
NEC
24+
公司原厂原装现货假一罚十!特价出售!强势库存!
原装现货,可开13%税票