位置:首页 > IC中文资料 > 2SA1201G
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
2SA1201G
Silicon PNP transistor in a SOT-89 Plastic Package
FOSHAN
蓝箭电子
2SA1201G
双极晶体管
FOSHAN
蓝箭电子
SILICON PNP EPITAXIAL TRANSISTOR
文件:77.65 Kbytes Page:2 Pages
UTC
友顺
文件:147.84 Kbytes Page:3 Pages
UTC
友顺
TRANSISTOR (POWER AMPLIFIER APPLICATIONS)
Voltage Amplifier Applications Power Amplifier Applications • High voltage: VCEO = −120 V • High transition frequency: fT = 120 MHz (typ.) • Small flat package • PC = 1 to 2 W (mounted on a ceramic substrate) • Complementary to 2SC2881
TOSHIBA
东芝
DESCRIPTION The UTC 2SA1201 is designed for power amplifier and voltage amplifier applications. FEATURES * High voltage: VCEO= -120V * High transition frequency: fT=120MHz(typ.) * Pc=1 to 2 W(mounted on ceramic substrate)
Plastic-Encapsulated Transistors
FEATURES Power dissipation PCM : 500 mW (Tamb=25℃) Collector current ICM : -800 mA Collector-base voltage V(BR)CBO : -120 V Operating and storage junction temperature range TJ, Tstg: -55℃ to +150℃
TEL
Voltage Amplifier Applications
Features ● High Voltage : VCEO = -120V ● High Transition Frequency : fT = 120MHz(typ.) ● Small Flat Package ● Complementary to 2SC2881
KEXIN
科信电子
PNP Silicon Power Transistors
Features • Power amplifier applications • Lead Free Finish/RoHS Compliant (P Suffix designates RoHS Compliant. See ordering information) • Epoxy meets UL 94 V-0 flammability rating • Moisure Sensitivity Level 1