位置:CJT1117-1.8 > CJT1117-1.8详情
CJT1117-1.8中文资料
厂家型号
CJT1117-1.8
文件大小
1261.35Kbytes
页面数量
8
功能描述
1A LOW DROPOUT LINEAR REGULATOR
数据手册
下载地址一下载地址二
简称
ZPSEMI至尚臻品
生产厂商
ZP Semiconductor
中文名称
官网
CJT1117-1.8数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The CJ1117 is a series of low dropout three-terminal regulators with a dropout of 1.15V at 1A output current.
The CJ1117 has an adjustable version, that can provide the output voltage from 1.25V to 5V with only 2 external resistors.
FEATURES
• Low Dropout Voltage: 1.15V at 1A Output Current
• Trimmed Current Limit
• On-Chip Thermal Shutdown
• Three-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
• Operation junction Temperature: 0 ℃ to125℃
APPLICATIONS
• PC Motherboard
• LCD Monitor
• Graphic Card
• DVD-Video player
• NIC/Switch
• Telecom Modem
• ADSL Modem
• Printer and other peripheral Equipment
CJT1117-1.8产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    CJT1117-1.8
  • 制造商
    JIANGSU
  • 制造商全称
    Jiangsu Changjiang Electronics Technology Co., Ltd
  • 功能描述