位置:5.0SMDJ120C > 5.0SMDJ120C详情
5.0SMDJ120C中文资料
厂家型号
5.0SMDJ120C
丝印代码
5BHF
封装外壳
DO-214AB
文件大小
4205.75Kbytes
页面数量
8
功能描述
11 To 440V 5000W Surface Mount Transient Voltage Suppressors (TVS)
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 120V 5KW 5% BI DO-214AB
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
UNSEMI
5.0SMDJ120C数据手册规格书PDF详情
For surface mounted applications in order to optimize board space
Low leakage
Uni and Bidirectional unit
Glass passivated junction
Low inductance
Excellent clamping capability
5000W Peak power capability at 10 × 1000μs waveform Repetition
rate (duty cycle):0.01
Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to VBR min
Typical IR less than 5μA above 19V.
High Temperature soldering: 260°C/40 seconds at terminals
Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1 ×VBR@25°C× ΔT
Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability 94V-0
Matte tin lead–free Plated
Halogen free and RoHS compliant
Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2 (IEC801-2)
EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4 (IEC801-4)
Features
5.0SMDJ120C产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    5.0SMDJ120C
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Vishay Semiconductors
  • 极性
    Bidirectional
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A