位置:首页 > IC中文资料 > TLE4276DV50
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
TLE4276DV50
Low-Drop Voltage Regulator
SIEMENS
西门子
TLE4276DV50
Low-Drop Voltage Regulator
Low-Drop Voltage Regulator Features • 5 V, 8.5 V, 10 V or variable output voltage • Output voltage tolerance ≤ ±4 • 400 mA current capability • Low-drop voltage • Inhibit input • Very low current consumption • Short-circuit-proof • Reverse polarity proof • Suitable for use in automotive
INFINEON
英飞凌
TLE4276DV50
汽车级线性稳压器
The TLE 4276 is a low-drop voltage regulator in a TO package. The IC regulates an input voltage up to 40 V to V Q,nom = 5.0 V (V50), 8.5 V (V85), 10 V (V10) and adjustable voltage (V). The maximum output current is 400 mA. The IC can be switched off via the inhibit input, which causes the current co • 5 V, 8.5 V, 10 V or variable output voltage\n• Output voltage tolerance ≤ ± 4%\n• 400 mA current capability\n• Low-drop voltage\n• Inhibit input\n• Very low current consumption\n• Short-circuit-proof\n• Reverse polarity proof\n• Suitable for use in automotive electronics\n• Green Product (RoHS;
INFINEON
英飞凌
封装/外壳:TO-252-5,DPak(4 引线 + 接片),TO-252AD 包装:管件 描述:IC REG LINEAR 5V 400MA TO252-5 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
封装/外壳:TO-252-5,DPak(4 引线 + 接片),TO-252AD 包装:卷带(TR)剪切带(CT)Digi-Reel® 得捷定制卷带 描述:IC REG LINEAR 5V 400MA TO252-5 集成电路(IC) 稳压器 - 线性
TLE4276DV50产品属性
  • 类型
    描述
  • OPN:
    TLE4276DV50ATMA2/TLE4276DV50NTMA1
  • Package name:
    PG-TO252-5/P-TO252-5
  • Qualification:
    Automotive
  • Operating Voltage min:
    5.5 V
  • Operating Voltage max:
    40 V
  • Output Current max.:
    400 mA
  • Output Voltage Type:
    5.0 V
  • Accuracy:
    4 %
  • Regulator Type:
    General Purpose
  • Dropout Voltage:
    250 mV
  • Quiescent Current:
    100 µA
  • Operating Temperature min:
    -40 °C
  • Operating Temperature max:
    150 °C