位置:首页 > IC中文资料 > TLE42764GV50
TLE42764GV50价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
TLE42764GV50
Low Dropout Linear Voltage Regulator
Description The TLE42764 is a monolithic integrated low dropout voltage regulator for load currents up to 400 mA. An input voltage up to 40 V is regulated to an adjustable or 5 V fixed voltage with a precision of ±2. The device is designed for the harsh environment of automotive applications. The
INFINEON
英飞凌
TLE42764GV50
汽车级线性稳压器
The TLE42764 is a monolithic integrated low dropout voltage regulator for load currents up to 400 mA. An input voltage up to 40 V is regulated to an adjustable or 5 V fixed voltage with a precision of ±2%. The device is designed for the harsh environment of automotive applications. • Very Low Current Consumption\n• Adjustable and 5 V Fixed Output Voltage ±2%\n• Output Current up to 400 mA\n• Enable Input\n• Very Low Dropout Voltage\n• Output Current Limitation\n• Over temperature Shutdown\n• Reverse Polarity Protection\n• Wide Temperature Range From -40 °C up to 150 °C\n• ;
INFINEON
英飞凌
TLE42764GV50
文件:1.42503 Mbytes Page:20 Pages
封装/外壳:TO-263-6,D²Pak(5 引线 + 接片),TO-263BA 包装:卷带(TR)剪切带(CT)Digi-Reel® 得捷定制卷带 描述:IC REG LINEAR 5V 400MA TO263-5 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
TLE42764GV50产品属性
  • 类型
    描述
  • OPN:
    TLE42764GV50ATMA1
  • Package name:
    PG-TO263-5
  • Qualification:
    Automotive
  • Operating Voltage min:
    4.5 V
  • Operating Voltage max:
    40 V
  • Output Current max.:
    400 mA
  • Output Voltage Type:
    5.0 V
  • Accuracy:
    2 %
  • Regulator Type:
    General Purpose
  • Dropout Voltage:
    250 mV
  • Quiescent Current:
    100 µA
  • Operating Temperature min:
    -40 °C
  • Operating Temperature max:
    150 °C
  • Over Voltage Protection:
    no
  • Enable (=Inhibit):
    yes
  • Reset:
    no
  • Power Fail:
  • Power Good:
  • Status Output:
  • Hold:
  • Watchdog:
  • Early Warning:
  • Green:
    yes
  • Halogen-free:
更新时间:2026-5-14 16:16:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
2016+
TO263-4
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!