位置:1.5SMC6.8A > 1.5SMC6.8A详情
1.5SMC6.8A中文资料
厂家型号
1.5SMC6.8A
丝印代码
6V8A
封装外壳
DO-214AB
文件大小
1466.2Kbytes
页面数量
7
功能描述
Transient Voltage Suppressors (TVS) Data Sheet
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 1500W 6.8V 5% SMC RoHS
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
SY
1.5SMC6.8A数据手册规格书PDF详情
Features
■For surface mounted applications in order to optimize board space
■Low profile package
■Built in strain relief
■Glass p assivated j unction
■Low inductance
■Excellent clamping capability
■150 0W peak pulse power capability at 10/1000 μ s waveform, r epetition r ate (duty cycle): 0.01%
■Fast response time
■Typical IR less than 1μA above 12V
■High Temperature soldering: 260 ℃℃/10 seconds at terminals
■Plastic package has underwriters laboratory flammability 94V 0
■Meets MSL level 1, per J STD 020
■Saf ety certification: UL: E244458
■IEC61000 4 2 ESD 30KV Air, 30KV contact compliance
Applications
■I/O interface
■ AC/DC power supply
■Low frequency signal transmission line (RS232, RS4 85, etc.)
1.5SMC6.8A产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    1.5SMC6.8A
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Vishay Semiconductors
  • 极性
    Bidirectional
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A