位置:VIPER50A-E > VIPER50A-E详情
VIPER50A-E中文资料
厂家型号
VIPER50A-E
文件大小
348.21Kbytes
页面数量
31
功能描述
SMPS PRIMARY I.C.
交流/直流开关转换器 700V 1.5A SMPS
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
VIPER50A-E数据手册规格书PDF详情
Description
VIPer50A-E/ASP-E, made using VIPower M0 Technology, combines on the same silicon chip a state-of-the-art PWM circuit together with an optimized, high voltage, Vertical Power MOSFET (700V/ 1.5A).
Typical applications cover offline power supplies with a secondary power capability of 25W in wide range condition and 50W in single range or with doubler configuration. It is compatible from both primary or secondary regulation loop despite using around 50 less components when compared with a discrete solution. Burst mode operation is an additional feature of this device, offering the ability to operate in stand-by mode without extra components.
General Features
■ ADJUSTABLE SWITCHING FREQUENCY UP TO 200 kHz
■ CURRENT MODE CONTROL
■ SOFT START AND SHUTDOWN CONTROL
■ AUTOMATIC BURST MODE OPERATION IN
STAND-BY CONDITION ABLE TO MEET
“BLUE ANGEL” NORM (<1w TOTAL POWER CONSUMPTION)
■ INTERNALLY TRIMMED ZENER REFERENCE
■ UNDERVOLTAGE LOCK-OUT WITH HYSTERESIS
■ INTEGRATED START-UP SUPPLY
■ OVER-TEMPERATURE PROTECTION
■ LOW STAND-BY CURRENT
■ ADJUSTABLE CURRENT LIMITATION
VIPER50A-E产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    VIPER50A-E
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    800 V
  • 输入/电源电压(最大值)
    23.5 V
  • 输入/电源电压(最小值)
    11.5 V
  • 开关频率
    115 kHz
  • 电源电流
    1.6 mA