位置:ULN2003A > ULN2003A详情
ULN2003A中文资料
ULN2003A数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The ULN2001A, ULN2002A, ULN2003 and ULN2004A are high voltage, high current darlington arrays each containing seven open collector dar lington pairs with common emitters. Each channel rated at 500mA and can withstand peak currents of 600mA. Suppression diodes are included for induc tive load driving and the inputs are pinned opposite the outputs to simplify board layout.
The ULN2001A/2002A/2003A and 2004A are supplied in 16 pin plastic DIP packages with a copper leadframe to reduce thermal resistance. They are available also in small outline package (SO-16) as ULN2001D/2002D/2003D/2004D.
■ SEVEN DARLINGTONS PER PACKAGE
■ OUTPUT CURRENT 500mA PER DRIVER (600mA PEAK)
■ OUTPUT VOLTAGE 50V
■ INTEGRATED SUPPRESSION DIODES FOR INDUCTIVE LOADS
■ OUTPUTS CAN BE PARALLELED FOR HIGHER CURRENT
■ TTL/CMOS/PMOS/DTL COMPATIBLE INPUTS
■ INPUTS PINNED OPPOSITE OUTPUTS TO SIMPLIFY LAYOUT
ULN2003A产品属性
- 类型
描述
- 型号
ULN2003A
- 功能描述
达林顿晶体管 Seven NPN Array
- RoHS
否
- 制造商
Texas Instruments
- 配置
Octal
- 晶体管极性
NPN 集电极—发射极最大电压
- VCEO
50 V 发射极 - 基极电压
- VEBO
集电极—基极电压
- 最大直流电集电极电流
0.5 A
- 最大工作温度
+ 150 C
- 安装风格
SMD/SMT
- 封装/箱体
SOIC-18
- 封装
Reel
| 供应商 | 型号 | 品牌 | 批号 | 封装 | 库存 | 备注 | 价格 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
TI |
24+ |
SOP |
ULN2003ADR 原装现货,假一罚十。
DIP16 |
5500 |
公司现货,价格绝对优势 |
TI |
22+ |
TOSHIBA |
15+ |
DIP |
原装正品现货优势18 |
HGSEMI |
19+ |
SOP-16 |
24+ |
SMD |
原厂很远现货很近,只做正品 |
23+ |
NA |
7825 |
原装正品!清仓处理! |
SOP |
全新原装 正品现货 |
23+ |
SMD |
明嘉莱只做原装正品现货 |
26+ |
原装正品 |
原装正品价格优惠,长期优势供应 |
ULN2003APWR 价格
ULN2003A 替换
ULN2003A 资料下载更多...
ULN2003A相关电子新闻
ULN2003AN有货只有原装放心来询
2025-3-12ULN2003AS16-13
ULN2003AS16-13
2023-6-13ULN2003ADR
ULN2003ADR
2022-4-22ULN2003ADR达林顿晶体管
ULN2003ADR
2021-9-17ULN2003ADR SOP16 TI/德州仪器 达林顿晶体管阵列驱动 原装现货
原装正品现货供应 0755-28892389/13713856319;QQ:2639752116;微信:13713856319;
2021-5-18ULN2003AFWG
NPN 达林顿晶体管 , Quad NPN 达林顿晶体管 , 1 A Darlington Transistors 达林顿晶体管 , 60 V NPN 1 A 达林顿晶体管 , SOT-223-3 达林顿晶体管 , 200 V NPN 达林顿晶体管