位置:TS824ILT-2.5 > TS824ILT-2.5详情
TS824ILT-2.5中文资料
厂家型号
TS824ILT-2.5
文件大小
191.07Kbytes
页面数量
5
功能描述
HIGH THERMAL STABILITY MICROPOWER SHUNT VOLTAGE REFERENCE
基准电压& 基准电流 Hi thermal stability microPwr shunt Vltg
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
TS824ILT-2.5数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The TS824-2.5 is a low power shunt voltage reference featuring a very low temperature coefficient of 50ppm/°C as a maximum value. Providing a 2.5V output voltage, the TS824-2.5 operates over the industrial temperature range (-40 to +85°C). Ideal for battery-powered equipments where power conservation is critical, the TS824 is housed in a tiny SOT23-3 package allowing space saving.
■ LOW Tc: 50 ppm/°C MAXIMUM
■ 2.5V OUTPUT VOLTAGE
■ LOW OPERATING CURRENT: 60µA max @ 25°C
■ HIGH PRECISION AT 25°C: ±0.5 AND ±1
■ STABLE WHEN USED WITH CAPACITIVE LOADS
■ INDUSTRIAL TEMPERATURE RANGE: -40 to +85°C
APPLICATION
■ Instrumentation,
■ Data acquisition systems,
■ Portable, Battery powered equipments
■ Power management
TS824ILT-2.5产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    TS824ILT-2.5
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 产品
    Voltage References
  • 拓扑结构
    Shunt References
  • 参考类型
    Programmable
  • 输出电压
    1.24 V to 18 V
  • 初始准确度
    0.25 %
  • 平均温度系数(典型值)
    100 PPM/C 串联 VREF -
  • 输入电压(最大值)
    串联 VREF -
  • 分流电流(最大值)
    60 mA