位置:STM32U5GXXX > STM32U5GXXX详情
STM32U5GXXX中文资料
厂家型号
STM32U5GXXX
文件大小
4252.12Kbytes
页面数量
354
功能描述
2.5D and vector graphics, JPEG codec, LTDC, MIPI®DSI, 160 MHz ULP Cortex®-M33 MCU, 4 MB flash, 3 MB SRAM, crypto
STMICROELECTRONICS
STM32U5GXXX数据手册规格书PDF详情
Features
Includes ST state-of-the-art patented
technology
Ultra-low-power with FlexPowerControl
• 1.71 V to 3.6 V power supply
• - 40 °C to + 85°C temperature range
• LPBAM: autonomous peripherals with DMA,
functional down to Stop 2 mode
• VBAT mode: supply for RTC, 32 x 32-bit backup
registers and 2-Kbyte backup SRAM
• 150 nA Shutdown mode (24 wake-up pins)
• 195 nA Standby mode (24 wake-up pins)
• 480 nA Standby mode with RTC
• 2.05 μA Stop 3 mode with 40-Kbyte SRAM
• 8.25 μA Stop 3 mode with 3-Mbyte SRAM
• 4.05 μA Stop 2 mode with 40-Kbyte SRAM
• 15.5 μA Stop 2 mode with 3-Mbyte SRAM
• 18.6 μA/MHz Run mode at 3.3 V
Core
• Arm® 32-bit Cortex®-M33 CPU with
TrustZone®, MPU, DSP, and FPU
ART Accelerator
• 32-Kbyte ICACHE allowing 0-wait-state
execution from flash and external memories:
frequency up to 160 MHz, 240 DMIPS
• 16-Kbyte data cache for external memories
Power management
• Embedded regulator (LDO) and SMPS
step-down converter supporting switch
on-the-fly and voltage scaling
Performance benchmark
• 1.5 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
• 655 CoreMark® (4.09 CoreMark®/MHz)
Memories
• 4-Mbyte flash memory with ECC, 2 banks
read-while-write, including 512 Kbytes with
100 kcycles
• With SRAM3 ECC off: 3026-Kbyte RAM
including 66 Kbytes with ECC
• With SRAM3 ECC on: 2962-Kbyte RAM
including 322 Kbytes with ECC
• External memory interface supporting SRAM,
PSRAM, NOR, NAND and FRAM memories
• 2 Octo-SPI memory interfaces
• HSPI memory interface up to 160 MHz
Rich graphic features
• Neo-Chrom VG processor (GPU2D)
accelerating any angle rotation, scaling and
perspective correct texture mapping, and
vector graphics
• Chrom-ART Accelerator (DMA2D) for
enhanced graphic content creation
• Chrom-GRC (GFXMMU) allowing up to 20 %
of graphic resources optimization
• MIPI® DSI Host controller with two DSI lanes
running at up to 500 Mbit/s each
• LCD-TFT controller (LTDC)
• Digital camera interface
• Hardware JPEG codec
• Dedicated graphic timer
General-purpose input/outputs
• Up to 151 fast I/Os with interrupt capability
most 5V-tolerant and up to 14 I/Os with
independent supply down to 1.08 V
Clock management
• 4 to 50 MHz crystal oscillator
• 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
• Internal 16 MHz factory-trimmed RC (± 1 %)
• Internal low-power 32 kHz RC (± 5 %)
• 2 internal multispeed 100 kHz to 48 MHz
oscillators, including one auto-trimmed by LSE
• Internal 48 MHz