位置:STM32U073H8T6 > STM32U073H8T6详情
STM32U073H8T6中文资料
厂家型号
STM32U073H8T6
文件大小
10098.96Kbytes
页面数量
146
功能描述
Ultra-low-power Arm® Cortex®-M0 32-bit MCU, up to 256-Kbyte flash memory, 40-Kbyte SRAM, USB, LCD
STMICROELECTRONICS
STM32U073H8T6数据手册规格书PDF详情
Features
Includes ST state-of-the-art patented technology.
Ultra-low-power features (ultra-low-power devices)
• 1.71 V to 3.6 V power supply
• -40 °C to 85/125 °C temperature range
• VBAT mode: 130 nA (with RTC and 9 x 32-bit backup registers)
• Shutdown mode (6 wake-up pins): 16 nA
• Standby mode (6 wake-up pins): 160 nA with RTC, 30 nA without RTC
• Stop 2 mode: 825 nA with RTC, 695 nA without RTC
• Run mode (LDO mode): 52 μA/MHz
• Batch acquisition mode (BAM)
• 4 μs wake-up from Stop mode
• Brownout reset (BOR)
Core
• 32-bit Arm® Cortex®-M0+ CPU, frequency up to 56 MHz
ART Accelerator
• 1-Kbyte instruction cache allowing 0-wait-state execution from flash memory
Benchmarks
• 1.13 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
• 134 CoreMark® (2.4 CoreMark/MHz at 56 MHz)
• 407 ULPMark™-CP
• 143 ULPMark™-PP
• 19.7 ULPMark™-CM
Memories
• Up to 256-Kbyte single bank flash memory, proprietary code readout protection
• 40-Kbyte SRAM with hardware parity check
Rich analog peripherals (independent supply)
• 1x 12-bit ADC (0.4 μs conversion time), up to 16-bit with hardware oversampling
• 1x 12-bit DAC output channel, low-power sample and hold
• 1x general-purpose operational amplifier with built-in PGA (variable gain up to 16)
• 2x ultra-low-power comparators
LCD driver
• 8×48 or 4×52 segments, with step-up converter
General-purpose inputs/outputs
• Up to 69 fast I/Os, most of them 5 V‑tolerant
20 communication interfaces
• USB 2.0 full-speed crystal-less solution with LPM and BCD
• 7x USARTs/LPUARTs (SPI, ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
• 4x I2C interfaces supporting Fast-mode and Fast-mode Plus (up to 1 Mbit/s)
• 3x SPIs, plus 4x USARTs in SPI mode
• IRTIM (Infrared interface)
Security
• Customer code protection
• Hardware protection feature (HDP)
• Secure boot
• True random number generation, candidate for NIST SP 800-90B certification
• Candidate for Arm® PSA level 1 and SESIP level 3 certifications
• 5 passive anti-tamper pins
• 96-bit unique ID
Clock management
• 4 to 48 MHz crystal oscillator
• 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
• Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
• Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
• Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
• Internal 48 MHz with clock recovery