位置:STM32MP257FAL3 > STM32MP257FAL3详情
STM32MP257FAL3中文资料
厂家型号
STM32MP257FAL3
文件大小
16635.68Kbytes
页面数量
241
功能描述
Arm® based dual Cortex®-A35 1.5 GHz Cortex®-M33 MPU, AI, 3D GPU, video encoder/decoder, TFT/DSI/LVDS, USB 3.0, PCIe®, crypto
STMICROELECTRONICS
STM32MP257FAL3数据手册规格书PDF详情
Features
Includes ST state-of-the-art patented technology.
Cores
• Up to 64-bit dual-core Arm® Cortex®-A35
– Up to 1.5 GHz
– 32-Kbyte I + 32-Kbyte D level 1 cache for each core
– 512-Kbyte unified level 2 cache
– Arm® NEON™ and Arm® TrustZone®
• 32-bit Arm® Cortex®-M33 with FPU/MPU
– Up to 400 MHz
– L1 16-Kbyte I / 16-Kbyte D
– Arm® TrustZone®
• 32-bit Arm® Cortex®-M0+ in SmartRun domain
– Up to 200 MHz (up to 16 MHz in autonomous mode)
Memories
• External DDR memory up to 4 Gbytes
– Up to DDR3L-2133 16/32-bit
– Up to DDR4-2400 16/32-bit
– Up to LPDDR4-2400 16/32-bit
• 808-Kbyte internal SRAM: 256-Kbyte AXI SYSRAM, 128-Kbyte AXI video RAM
or SYSRAM extension, 256-Kbyte AHB SRAM, 128-Kbyte AHB SRAM with
ECC in backup domain, 8-Kbyte SRAM with ECC in backup domain, 32 Kbytes
in SmartRun domain
• Two Octo-SPI memory interfaces
• Flexible external memory controller with up to 16-bit data bus: parallel interface
to connect external ICs, and SLC NAND memories with up to 8-bit ECC
Security/safety
• Secure boot, TrustZone® peripherals, active tamper, environmental monitors,
display secure layers, hardware accelerators
• Complete resource isolation framework
Reset and power management
• 1.71 to 1.95 V and 2.7/3.0 to 3.6 V multiple section I/O supply
• POR, PDR, PVD, and BOR
• On-chip LDO and power-switches for RETRAM, BKPSRAM, VSW, and
SmartRun domains
• Dedicated supplies for Cortex®-A35 and GPU/NPU (if present)
• Internal temperature sensors
• Low-power modes: Sleep, Stop, and Standby
• DDR memory retention in Standby mode
• Controls for PMIC companion chip
Low-power consumption
Clock management
• Internal oscillators: 64 MHz HSI, 4/16 MHz MSI, 32 kHz LSI
• External oscillators: 16-48 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
• Up to 8× PLLs with fractional mode
General-purpose inputs/outputs
• Up to 172 secure I/O ports with interrupt capability
– Up to 6 wake-up inputs
– Up to 8 tamper input pins + 8 active tampers output pins
Interconnect matrix
• Bus matrices
– 128-, 64-, 32-bit STNoC interconnect, up to 600 MHz
– 32-bit Arm® AMBA® AHB interconnect, up to 400 MHz
4 DMA controllers to unload the CPU
• 48 + 4 physical channels in total
channels each
• 1× low-power DMA controller with 4 channels in SmartRun domain
Up to 51 communication peripherals
• 8× I2C FM+ (1 Mbit/s, SMBus/PMBus®)
• 4× I3C (12.5 Mbit/s)
• 5× UART + 4× USART (12.5 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, SPI) + 1× LPUART
clock)(+2 with OCTOSPI + 4 with USART)
• 4× SAI (stereo audio: I2S, PDM, SPDIF Tx)
• SPDIF Rx with 4 inputs
• 3× SDMMC up to 8-bit (SD/e•MMC™/SDIO)
• Up to 3× CAN controllers supporting CAN FD protocol, out of which one supports time-triggered CAN
(TTCAN)
• 1× USB 2.0 high-speed Host with embedded 480 Mbits/s PHY
• 1× USB 2.0/3.0 high-speed/SuperSpeed dual role data with embedded 480 Mbits/s and 5 Gbits/s PHY
(5 Gbits/s PHY shared with PCI Express)
• 1× USB Type-C® Power Delivery control with two CC lines PHY
• 1 × PCI Express with embedded 5 Gbits/s PHY (PHY shared with USB 3.0 SuperSpeed)
• Up to 3× Gigabit Ethernet interfaces
– 1× Gigabit Ethernet GMAC with one PHY interface (optional)
– 1× Gigabit Ethernet GMAC with one external PHY interface, optionally internally connected to one
embedded Ethernet switch providing two external PHY interfaces
– TSN, IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII/RGMII
• Camera interface #1 (5 Mpixels @30 fps)
– MIPI CSI-2®, 2× data lanes up to 2.5 Gbit/s each
– 8- to 16-bit parallel, up to 120 MHz
– RGB, YUV, JPG, RawBayer with Lite-ISP
– Lite-ISP, demosaicing, downscaling, cropping, 3 pixel pipelines
• Camera interface #2 (1 Mpixels @15 fps)
– 8- to 14-bit parallel, up to 80 MHz
– RGB, YUV, JPG
– Cropping
• Digital parallel interface up to 16-bit input or output
7 analog peripherals
• 3 × ADCs with 12-bit max. resolution (up to 5 Msps each, up to 23 channels)
• Internal temperature sensor (DTS)
• 1× multifunction digital filter (MDF) with up to 8 channels/8 filters
• 1× audio digital filter (ADF) with 1 filter and sound activity detection
• Internal (VREFBUF) or external ADC reference VREF+
Graphics
• Optional 3D GPU: VeriSilicon® - Up to 900 MHz
– OpenGL® ES 3.1 - Vulkan 1.3
– OpenCL™ 3.0, OpenVX™ 1.3
– Up to 150 Mtriangle/s, 900 Mpixel/s
• LCD-TFT controller, up to 24-bit // RGB888
– Up to FHD (1920 × 1080) @60 fps
– 3 layers including a secure layer
– YUV support, 90° output rotation
• Optional MIPI DSI®, 4× data lanes, up to 2.5 Gbit/s each
– Up to QXGA (2048 × 1536) @60 fps
lane
Artificial intelligence
• Optional NPU: VeriSilicon® - Up to 900 MHz
– TensorFlowLite - ONNX - Linux NN
Video processing
• Optional hardware video encoder and decoder up to 600 MHz