位置:STM32L4R9AGT3P > STM32L4R9AGT3P详情
STM32L4R9AGT3P中文资料
厂家型号
STM32L4R9AGT3P
文件大小
5860.68Kbytes
页面数量
306
功能描述
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STM32L4R9AGT3P数据手册规格书PDF详情
Features
• Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/125 °C temperature range
– Batch acquisition mode (BAM)
– 305 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
– 33 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 125 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 420 nA Standby mode with RTC
– 2.8 μA Stop 2 with RTC
– 110 μA/MHz Run mode (LDO mode)
– 43 μA/MHz Run mode (@ 3.3 V SMPS mode)
– 5 μs wakeup from Stop mode
– Brownout reset (BOR) in all modes except shutdown
– Interconnect matrix
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 120 MHz, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Performance benckmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 409.20 Coremark® (3.41 Coremark/MHz @120 MHz)
• Energy benckmark
– 233 ULPMark™CP score
– 56.5 ULPMark™PP score
• Clock sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– 3 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
• RTC with HW calendar, alarms and calibration
• Up to 24 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
• Advanced graphics features
– Chrom-ART Accelerator™ (DMA2D) for enhanced graphic content creation
– Chrom-GRC™ (GFXMMU) allowing up to 20% of graphic resources optimization
– MIPI® DSI Host controller with two DSI lanes running at up to 500 Mbits/s each
– LCD-TFT controller
• Up to 136 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
• Memories
– 2-Mbyte Flash, 2 banks read-while-write, proprietary code readout protection
– 640 Kbytes of SRAM including 64 Kbytes with hardware parity check
– External memory interface for static memories supporting SRAM, PSRAM, NOR, NAND and FRAM memories
– 2 x OctoSPI memory interface
• 4x digital filters for sigma delta modulator
• Rich analog peripherals (independent supply)
– 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
– 2x 12-bit DAC, low-power sample and hold
– 2x operational amplifiers with built-in PGA
– 2x ultra-low-power comparators
• 20x communication interfaces
– USB OTG 2.0 full-speed, LPM and BCD
– 2x SAIs (serial audio interface)
– 4x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
– 6x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
– 3x SPIs (5x SPIs with the dual OctoSPI)
– CAN (2.0B Active) and SDMMC
• 14-channel DMA controller
• True random number generator
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
• 8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black and white) or 10 MHz (color)
• Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell (ETM)
更新时间:2026-5-13 19:56:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
20+
UFBGA-169
29860
STM微控制器MCU-可开原型号增税票
20+
169-UFBGA(7x7)
原装正品,现货通路商
全新、原装
ST/意法半导体
24+
UFBGA-169
十年沉淀唯有原装
ST/意法半导体
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价