位置:STM32L4R7ZIJ3P > STM32L4R7ZIJ3P详情
STM32L4R7ZIJ3P中文资料
厂家型号
STM32L4R7ZIJ3P
STMICROELECTRONICS
STM32L4R7ZIJ3P数据手册规格书PDF详情
Features
• Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/125 °C temperature range
– 110 μA/MHz Run mode (LDO mode)
– 43 μA/MHz Run mode (@ 3.3 V SMPS mode)
– Interconnect matrix
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from Flash memory, frequency up to 120 MHz, MPU, 150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Performance benckmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 409.20 Coremark® (3.41 Coremark/MHz @120 MHz)
• Clock sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz oscillator, auto-trimmed by LSE (better than ±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– Chrom-GRC™ (GFXMMU) allowing up to 20% of graphic resources optimization
– MIPI® DSI Host controller with two DSI lanes running at up to 500 Mbits/s each
– LCD-TFT controller
• Up to 136 fast I/Os, most 5 V-tolerant, up to 14 I/Os with independent supply down to 1.08 V
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
• 8- to 14-bit camera interface up to 32 MHz (black and white) or 10 MHz (color)