位置:STM32L151ZD > STM32L151ZD详情
STM32L151ZD中文资料
厂家型号
STM32L151ZD
文件大小
2169.67Kbytes
页面数量
154
功能描述
ARM微控制器 - MCU STM32L15 Low Power M3 384kB 32MHz MCU
STMICROELECTRONICS
STM32L151ZD数据手册规格书PDF详情
Features
• Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40°C to 105°C temperature range
– 305 nA Standby mode (3 wakeup pins)
– 1.15 μA Standby mode + RTC
– 0.475 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 1.35 μA Stop mode + RTC
– 11 μA Low-power run mode
– 230 μA/MHz Run mode
– 10 nA ultra-low I/O leakage
– 8 μs wakeup time
• Core: ARM® Cortex®-M3 32-bit CPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max
– 33.3 DMIPS peak (Dhrystone 2.1)
– Memory protection unit
• Up to 34 capacitive sensing channels
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
• Reset and supply management
– Low-power, ultrasafe BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
• Clock sources
– 1 to 24 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High Speed Internal 16 MHz factorytrimmed RC (+/- 1%)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz
– PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
• Pre-programmed bootloader
– USB and USART supported
• Serial wire debug, JTAG and trace
• Up to 116 fast I/Os (102 I/Os 5V tolerant), all mappable on 16 external interrupt vectors
• Memories
– 384 KB Flash with ECC (with 2 banks of 192 KB enabling Rww capability)
– 48 KB RAM
– 12 KB of true EEPROM with ECC
– 128 byte backup register
– Memory interface controller supporting SRAM, PSRAM and NOR Flash
• Rich analog peripherals (down to 1.8V)
– 3x operational amplifiers
– 12-bit ADC 1 Msps up to 40 channels
– 12-bit DAC 2 ch with output buffers
– 2x ultra-low-power-comparators (window mode and wakeup capability)
• DMA controller 12x channels
• 12x peripheral communication interfaces
– 1x USB 2.0 (internal 48 MHz PLL)
– 5x USARTs
– Up to 8x SPIs (2x I2S, 3x 16 Mbit/s)
– 2x I2Cs (SMBus/PMBus)
– 1x SDIO interface
Description
The ultra-low-power STM32L151xD and STM32L152xD devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance ARM® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 32 MHz (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 384 Kbytes and RAM up to 48 Kbytes), a flexible static memory controller (FSMC) interface (for devices with packages of 100 pins and more) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The ultra-low-power STM32L151xD and STM32L152xD devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
STM32L151ZD产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    STM32L151ZD
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 核心
    ARM Cortex M4F
  • 处理器系列
    STM32F373xx
  • 数据总线宽度
    32 bit
  • 最大时钟频率
    72 MHz
  • 程序存储器大小
    256 KB 数据 RAM
  • 大小
    32 KB 片上
  • ADC
    Yes
  • 工作电源电压
    1.65 V to 3.6 V, 2 V to 3.6 V, 2.2 V to 3.6 V
  • 工作温度范围
    - 40 C to + 85 C
  • 封装/箱体
    LQFP-48
  • 安装风格
    SMD/SMT
更新时间:2026-5-13 18:00:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
18500
全新原厂原装现货!受权代理!可送样可提供技术支持!
18+
MCUARM384KBFLASH144LQFP
公司原装现货
20+
LQFP-144
STM微控制器MCU-可开原型号增税票
20+
144-LQFP(20x20)
原装正品,现货通路商
21+
100-LQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营