位置:STM32L062T8Y6DTR > STM32L062T8Y6DTR详情
STM32L062T8Y6DTR中文资料
厂家型号
STM32L062T8Y6DTR
文件大小
1786.33Kbytes
页面数量
124
功能描述
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STM32L062T8Y6DTR数据手册规格书PDF详情
Features
Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40 to 125 °C temperature range
– 0.27 μA Standby mode (2 wakeup pins)
– 0.4 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 0.8 μA Stop mode + RTC + 8-Kbyte RAM
retention
– 88 μA/MHz in Run mode
– 3.5 μs wakeup time (from RAM)
– 5 μs wakeup time (from Flash memory)
Core: Arm® 32-bit Cortex®-M0+ with MPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max.
– 0.95 DMIPS/MHz
Memories
– 64-Kbyte Flash memory with ECC
– 8-Kbyte RAM
– 2 Kbytes of data EEPROM with ECC
– 20-byte backup register
– Sector protection against R/W operation
Up to 29 fast I/Os (25 I/Os 5V tolerant)
Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout
reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
Clock sources
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High speed internal 16 MHz factorytrimmed
RC (+/- 1)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to
4.2 MHz RC
– Internal self calibration of 48 MHz RC for
USB
– PLL for CPU clock
Pre-programmed bootloader
– USART, SPI supported
• Development support
– Serial wire debug supported
• Rich Analog peripherals
– 12-bit ADC 1.14 Msps with 10 channels
(down to 1.65 V)
– 12-bit 1 channel DAC with output buffers
(down to 1.8 V)
– 2x ultra-low-power comparators (window
mode and wake up capability, down to
1.65 V)
• Up to 14 capacitive sensing channels
supporting touchkey, linear and rotary touch
sensors
• 7-channel DMA controller, supporting ADC,
SPI, I2C, USART, DAC, Timers, AES
• 8x peripheral communication interfaces
– 1x USB 2.0 crystal-less, battery charging
detection and LPM
– 2x USART (ISO 7816, IrDA), 1x UART (low
power)
– 3x SPI 16 Mbits/s
– Up to 2x I2C (SMBus/PMBus)
• 9x timers: 1x 16-bit with up to 4 channels, 2x
16-bit with up to 2 channels, 1x 16-bit ultra-lowpower
timer, 1x SysTick, 1x RTC, 1x 16-bit
basic for DAC, and 2x watchdogs
(independent/window)
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
• True RNG and firewall protection
• Hardware Encryption Engine AES 128-bit
• All packages are ECOPACK2
Description
The ultra-low-power STM32L062x8 microcontrollers incorporate the connectivity power of
the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm Cortex-M0+
32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), highspeed
embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data
EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The STM32L062x8 devices provide high power efficiency for a wide range of performance.
It is achieved with a large choice of internal and external clock sources, an internal voltage
adaptation and several low-power modes.
The STM32L062x8 devices offer several analog features, one 12-bit ADC with hardware
oversampling, one DAC, two ultra-low-power comparators, AES, several timers, one lowpower
timer (LPTIM), three general-purpose 16-bit timers and one basic timer, one RTC and
one SysTick which can be used as timebases. They also feature two watchdogs, one
watchdog with independent clock and window capability and one window watchdog based
on bus clock.
Moreover, the STM32L062x8 devices embed standard and advanced communication
interfaces: up to two I2Cs, one SPI, two USARTs, a low-power UART (LPUART), and a
crystal-less USB. The devices offer up to 14 capacitive sensing channels to simply add
touch sensing functionality to any application.
The STM32L062x8 also include a real-time clock and a set of backup registers that remain
powered in Standby mode.
The ultra-low-power STM32L062x8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down
to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR
option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of
power-saving modes allows the design of low-power applications.
更新时间:2026-5-13 16:48:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
24+
SMD
15600
ARM微控制器-MCU
20+
原装
STM微控制器MCU-可开原型号增税票
21+
120-LQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营