位置:STM32H7B0RBI6QTR > STM32H7B0RBI6QTR详情
STM32H7B0RBI6QTR中文资料
厂家型号
STM32H7B0RBI6QTR
文件大小
6957.42Kbytes
页面数量
205
功能描述
32-bit Arm® Cortex®-M7 280 MHz MCUs, 128-Kbyte Flash memory, 1.4-Mbyte RAM, 46 com. and analog interfaces, SMPS, crypto
STMICROELECTRONICS
STM32H7B0RBI6QTR数据手册规格书PDF详情
Features
Includes ST state-of-the-art patented technology
Core
• 32-bit Arm® Cortex®-M7 core with double-precision FPU and L1 cache:
16 Kbytes of data and 16 Kbytes of instruction cache allowing to fill one cache
line in a single access from the 128-bit embedded flash memory; frequency up
to 280 MHz, MPU, 599 DMIPS/ 2.14 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP
instructions
Memories
• 128 Kbytes of flash memory plus 1 Kbyte of OTP memory
• ~1.4 Mbytes of RAM: 192 Kbytes of TCM RAM (inc. 64 Kbytes of ITCM RAM +
128 Kbytes of DTCM RAM for time critical routines), 1.18 Mbytes of user SRAM,
and 4 Kbytes of SRAM in Backup domain
• 2x Octo-SPI memory interfaces with on-the-fly decryption, I/O multiplexing and
support for serial PSRAM/NOR, Hyper RAM/flash frame formats, running up to
140 MHz in SRD mode and up to 110 MHz in DTR mode
• Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus:
– SRAM, PSRAM, NOR flash memory clocked up to 125 MHz in
Synchronous mode
– SDRAM/LPSDR SDRAM
– 8/16-bit NAND flash memories
• CRC calculation unit
Security
• ROP, PC-ROP, active tamper, secure firmware upgrade support, Secure access
mode
General-purpose input/outputs
• Up to 138 I/O ports with interrupt capability
– Fast I/Os capable of up to 133 MHz
– Up to 164 5-V-tolerant I/Os
Low-power consumption
• Stop: down to 32 μA with full RAM retention
• Standby: 2.8 μA (Backup SRAM OFF, RTC/LSE ON, PDR OFF)
• VBAT: 0.8 μA (RTC and LSE ON)
Clock management
• Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz HSI48, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
• External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
• 3× PLLs (1 for the system clock, 2 for kernel clocks) with fractional mode
Reset and power management
• 2 separate power domains, which can be independently clock gated to maximize power efficiency:
– CPU domain (CD) for Arm® Cortex® core and its peripherals, which can be independently switched in
Retention mode
– Smart run domain (SRD) for reset and clock control, power management and some peripherals
• 1.62 to 3.6 V application supply and I/Os
• POR, PDR, PVD and BOR
• Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
• Dedicated SDMMC power supply
• Embedded regulator (LDO) with configurable scalable output to supply the digital circuitry
• Voltage scaling in Run and Stop mode
• Backup regulator (~0.9 V)
• Low-power modes: Sleep, Stop and Standby
• VBAT battery operating mode with charging capability
• CPU and domain power state monitoring pins
Interconnect matrix
• 3 bus matrices (1 AXI and 2 AHB)
• Bridges (5× AHB2APB, 3× AXI2AHB)
5 DMA controllers to unload the CPU
• 1× high-speed general-purpose master direct memory access controller (MDMA)
• 2× dual-port DMAs with FIFO and request router capabilities
• 1× basic DMA with request router capabilities
• 1x basic DMA dedicated to DFSDM
Up to 35 communication peripherals
• 4× I2C FM+ interfaces (SMBus/PMBus)
• 5× USART/5x UARTs (ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control) and 1x LPUART
and 1 x SPI/I2S in LP domain (up to 125 MHz)
• 2x SAIs (serial audio interface)
• SPDIFRX interface
• SWPMI single-wire protocol master interface
• MDIO Slave interface
• 2× SD/SDIO/MMC interfaces (up to 133 MHz)
• 2× CAN controllers: 2 with CAN FD, 1 with time-triggered CAN (TT-CAN)
• 1× USB OTG interfaces (1HS/FS)
• HDMI-CEC
• 8- to 14-bit camera interface up to 80 MHz
• 8-/16-bit parallel synchronous data input/output slave interface (PSSI)
11 analog peripherals
• 2× ADCs with 16-bit max. resolution (up to 24 channels, up to 3.6 MSPS)
• 1× analog and 1x digital temperature sensors
• 1× 12-bit single-channel DAC (in SRD domain) + 1× 12-bit dual-channel DAC
• 2× ultra-low-power comparators
• 2× operational amplifiers (8 MHz bandwidth)
channels/1 filter
Graphics
• LCD-TFT controller up to XGA resolution
• Chrom-ART graphical hardware Accelerator (DMA2D) to reduce CPU load
• Hardware JPEG Codec
• Chrom-GRC™ (GFXMMU)
Up to 19 timers and 2 watchdogs
280 MHz)
• 2× 16-bit advanced motor control timers (up to 280 MHz)
• 10× 16-bit general-purpose timers (up to 280 MHz)
• 3× 16-bit low-power timers (up to 280 MHz)