位置:STM32F412CGY7P > STM32F412CGY7P详情
STM32F412CGY7P中文资料
厂家型号
STM32F412CGY7P
文件大小
2777.05Kbytes
页面数量
201
STMICROELECTRONICS
STM32F412CGY7P数据手册规格书PDF详情
Features
• Dynamic Efficiency Line with BAM (Batch Acquisition Mode)
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 100 MHz, memory protection unit, 125 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
• Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– 256 Kbyte of SRAM
– Dual mode Quad-SPI interface
• LCD parallel interface, 8080/6800 modes
• Clock, reset and supply management
– 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Power consumption
– Run: 112 μA/MHz (peripheral off)
– Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup time): 50 μA Typ @ 25 °C; 75 μA max @25 °C
– Stop (Flash in Deep power down mode, slow wakeup time): down to 18 μA @ 25 °C; 40 μA max @25 °C
– Standby: 2.4 μA @25 °C / 1.7 V without RTC; 12 μA @85 °C @1.7 V
– VBAT supply for RTC: 1 μA @25 °C
• 1×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 16 channels
• 2x digital filters for sigma delta modulator, 4x PDM interfaces, stereo microphone support
• General-purpose DMA: 16-stream DMA
• Up to 17 timers: up to twelve 16-bit timers, two 32-bit timers up to 100 MHz each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window), one SysTick timer
• Debug mode
– Serial wire debug (SWD) & JTAG
– Cortex ® -M4 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 114 I/O ports with interrupt capability
– Up to 109 fast I/Os up to 100 MHz
– Up to 114 five V-tolerant I/Os
• Up to 17 communication interfaces
– Up to 4x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs (2 x 12.5 Mbit/s, 2 x 6.25 Mbit/s), ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– SDIO interface (SD/MMC/eMMC)
– Advanced connectivity: USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with PHY
– 2x CAN (2.0B Active)
• True random number generator
• CRC calculation unit
• 96-bit unique ID
• RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
• All packages are ECOPACK®2
Description
STM32F412XE/G devices are based on the high-performance Arm® Cortex® -M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 100 MHz. Their Cortex®-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all Arm single-precision dataprocessing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
They also feature standard and advanced communication interfaces:
• Up to four I2Cs, including one I2C supporting Fast-Mode Plus
• Five SPIs
• Four USARTs
• An SDIO/MMC interface
• A USB 2.0 OTG full-speed interface
• Two CANs. In addition, STM32F412xE/G devices embed advanced peripherals:
• A flexible static memory controller interface (FSMC)
• A Quad-SPI memory interface
STM32F412xE/G devices are offered in 7 packages ranging from 48 to 144 pins. The set of available peripherals depends on the selected package.
The STM32F412xE/G operates in the -40 to +125 °C temperature range from a 1.7 (PDR OFF) to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
These features make the STM32F412xE/G microcontrollers suitable for a wide range of applications:
• Motor drive and application control
• Medical equipment
• Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
• Printers, and scanners
• Alarm systems, video intercom, and HVAC
• Home audio appliances
• Mobile phone sensor hub
• Wearable devices
• Connected objects
• Wifi modules
更新时间:2026-5-13 16:48:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
24+
SMD
15600
开发板和工具包
25+
N/A
样件支持,可原厂排单订货!
25+
N/A
正规渠道,免费送样。支持账期,BOM一站式配齐
20+
SMD
原装正品,现货通路商
21+
44-TQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营