位置:STM32F405VGH7TR > STM32F405VGH7TR详情
STM32F405VGH7TR中文资料
厂家型号
STM32F405VGH7TR
文件大小
5744.34Kbytes
页面数量
201
功能描述
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STM32F405VGH7TR数据手册规格书PDF详情
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator™) allowing 0-wait state execution
from Flash memory, frequency up to 168 MHz,
memory protection unit, 210 DMIPS/
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP
instructions
• Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-
Kbyte of CCM (core coupled memory) data
RAM
– Flexible static memory controller
supporting Compact Flash, SRAM,
PSRAM, NOR and NAND memories
• LCD parallel interface, 8080/6800 modes
• Clock, reset and supply management
– 1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1
accuracy)
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Low-power operation
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20×32 bit backup
registers + optional 4 KB backup SRAM
• 3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24
channels and 7.2 MSPS in triple interleaved
mode
• 2×12-bit D/A converters
• General-purpose DMA: 16-stream DMA
controller with FIFOs and burst support
• Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-
bit timers up to 168 MHz, each with up to 4
IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature
(incremental) encoder input
• Debug mode
– Serial wire debug (SWD) & JTAG
interfaces
– Cortex-M4 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 140 I/O ports with interrupt capability
– Up to 136 fast I/Os up to 84 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
• Up to 15 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs/2 UARTs (10.5 Mbit/s, ISO
7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– Up to 3 SPIs (42 Mbits/s), 2 with muxed
full-duplex I2S to achieve audio class
accuracy via internal audio PLL or external
clock
– 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
– SDIO interface
• Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG
controller with on-chip PHY
– USB 2.0 high-speed/full-speed
device/host/OTG controller with dedicated
DMA, on-chip full-speed PHY and ULPI
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA:
supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
• 8- to 14-bit parallel camera interface up to
54 Mbytes/s
• True random number generator
• CRC calculation unit
• 96-bit unique ID
• RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
更新时间:2026-5-13 17:16:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
21+
64-LQFP
2905
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营