位置:STM32F302VB > STM32F302VB详情
STM32F302VB中文资料
厂家型号
STM32F302VB
文件大小
2061.65Kbytes
页面数量
133
功能描述
ARM Cortex-M4F 32b MCUFPU, up to 256KB Flash48KB SRAM
ARM微控制器 - MCU 32-Bit ARM Cortex M4 72MHz 128kB MCU FPU
STMICROELECTRONICS
STM32F302VB数据手册规格书PDF详情
Description
The STM32F302xB/STM32F302xC family is based on the high-performance ARM® Cortex®-M4 32-bit RISC core with FPU operating at a frequency of up to 72 MHz, and embedding a floating point unit (FPU), a memory protection unit (MPU) and an embedded trace macrocell (ETM). The family incorporates high-speed embedded memories (up to 256 Kbytes of Flash memory, up to 40 Kbytes of SRAM) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
Features
• Core: ARM® Cortex®-M4 32-bit CPU with FPU (72 MHz max), single-cycle multiplication and HW division, DSP instruction and MPU (memory protection unit)
• Operating conditions:
– VDD, VDDA voltage range: 2.0 V to 3.6 V
• Memories
– 128 to 256 Kbytes of Flash memory
– Up to 40 Kbytes of SRAM, with HW parity check implemented on the first 16 Kbytes.
• CRC calculation unit
• Reset and supply management
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low-power modes: Sleep, Stop and Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x 16 PLL option
– Internal 40 kHz oscillator
• Up to 87 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Several 5 V-tolerant
• Interconnect matrix
• 12-channel DMA controller
• Two ADCs 0.20 µS (up to 17 channels) with selectable resolution of 12/10/8/6 bits, 0 to 3.6 V conversion range, single ended/differential input, separate analog supply from 2 to 3.6 V
• One 12-bit DAC channel with analog supply from 2.4 to 3.6 V
• Four fast rail-to-rail analog comparators with analog supply from 2 to 3.6 V
• Two operational amplifiers that can be used in PGA mode, all terminals accessible with analog supply from 2.4 to 3.6 V
• Up to 24 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
• Up to 11 timers
– One 16-bit timer with 2 IC/OCs, 1 OCN/PWM, deadtime generation and emergency stop
– Two 16-bit timers with IC/OC/OCN/PWM, deadtime generation and emergency stop
– Two watchdog timers (independent, window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
– One 16-bit basic timer to drive the DAC
• Calendar RTC with Alarm, periodic wakeup from Stop/Standby
• Communication interfaces
– CAN interface (2.0B Active)
– Two I2C Fast mode plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus, wakeup from STOP
– Up to five USART/UARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– USB 2.0 full speed interface
– Infrared transmitter
• Serial wire debug, Cortex®-M4 with FPU ETM, JTAG
• 96-bit unique ID
STM32F302VB产品属性
  • 型号
    STM32F302VB
  • 功能描述
  • 最大时钟频率
    72 MHz
  • 工作电源电压
    1.65 V to 3.6 V, 2 V to 3.6 V, 2.2 V to 3.6 V
    SMD/SMT
更新时间:2022-6-12 10:12:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
20+
100-LQFP(14x14)
90000
原装正品,现货通路商
21+
48-TQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营