位置:STM32F205IBH6TR > STM32F205IBH6TR详情
STM32F205IBH6TR中文资料
厂家型号
STM32F205IBH6TR
文件大小
2852.06Kbytes
页面数量
184
STMICROELECTRONICS
STM32F205IBH6TR数据手册规格书PDF详情
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M3 CPU (120 MHz
max) with Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator™) allowing 0-wait state execution
performance from Flash memory, MPU,
150 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
• Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– 512 bytes of OTP memory
– Up to 128 + 4 Kbytes of SRAM
– Flexible static memory controller that
supports Compact Flash, SRAM, PSRAM,
NOR and NAND memories
– LCD parallel interface, 8080/6800 modes
• Clock, reset and supply management
– From 1.8 to 3.6 V application supply + I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4 to 26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
• Low-power modes
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20 × 32 bit backup
registers, and optional 4 KB backup SRAM
• 3 × 12-bit, 0.5 μs ADCs with up to 24 channels
and up to 6 MSPS in triple interleaved mode
• 2 × 12-bit D/A converters
• General-purpose DMA: 16-stream controller
with centralized FIFOs and burst support
• Up to 17 timers
– Up to twelve 16-bit and two 32-bit timers,
up to 120 MHz, each with up to four
IC/OC/PWM or pulse counter and
quadrature (incremental) encoder input
• Debug mode: Serial wire debug (SWD), JTAG,
and Cortex®-M3 Embedded Trace Macrocell™
• Up to 140 I/O ports with interrupt capability:
– Up to 136 fast I/Os up to 60 MHz
– Up to 138 5 V-tolerant I/Os
• Up to 15 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to four USARTs and two UARTs
(7.5 Mbit/s, ISO 7816 interface, LIN, IrDA,
modem control)
– Up to three SPIs (30 Mbit/s), two with
muxed I2S to achieve audio class accuracy
via audio PLL or external PLL
– 2 × CAN interfaces (2.0B Active)
– SDIO interface
• Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG
controller with on-chip PHY
– USB 2.0 high-speed/full-speed
device/host/OTG controller with dedicated
DMA, on-chip full-speed PHY and ULPI
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA:
supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
• 8- to 14-bit parallel camera interface
(48 Mbyte/s max.)
• CRC calculation unit
• 96-bit unique ID
更新时间:2026-5-13 17:16:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
21+
44-TQFP
990
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营