位置:STM32F101VB > STM32F101VB详情
STM32F101VB中文资料
厂家型号
STM32F101VB
文件大小
1735.48Kbytes
页面数量
101
STMICROELECTRONICS
STM32F101VB数据手册规格书PDF详情
Features
 Core: ARM® 32-bit Cortex® -M3 CPU
– 36 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance at 0 wait state memory access
– Single-cycle multiplication and hardware division
 Memories
– 64 to 128 Kbytes of Flash memory
– 10 to 16 Kbytes of SRAM
 Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
 Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
 Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
 DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
 1 × 12-bit, 1 μs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
 Up to 80 fast I/O ports
– 26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
 Six timers
– Three 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
 Up to 7 communication interfaces
– Up to 2 x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– Up to 2 SPIs (18 Mbit/s)
 CRC calculation unit, 96-bit unique ID
 ECOPACK® packages
Description
The STM32F101xB and STM32F101x8 medium-density access line family incorporates the high-performance ARM® Cortex® -M3 32-bit RISC core operating at a 36 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 16 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (two I2Cs, two SPIs, and up to three USARTs), one 12-bit ADC and three general-purpose 16-bit timers.
The STM32F101xx medium-density access line family operates in the –40 to +85 °C temperature range, from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
The STM32F101xx medium-density access line family includes devices in four different packages ranging from 36 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included, the description below gives an overview of the complete range of peripherals proposed in this family.
STM32F101VB产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    STM32F101VB
  • 制造商
    STMICROELECTRONICS
  • 制造商全称
  • 功能描述
更新时间:2026-5-14 14:02:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ST/意法
20+
LQFP100
2160
原装正品,可含税交易
OTHER/其它
23+
NA
原装正品!清仓处理!
ST
23+
LQFP100
原装正品,假一罚十
24+
QFP
主打XILINX品牌价格绝对优势
21+
全新原装鄙视假货
原厂原封装
原装进口现货 假一罚百
原装现货。
25+
LQFP
150
全新原装公司现货
STM32F101VBT6 价格
STM32F101VB相关电子新闻
  • STM32F101VBT6
    256 kB ARM Cortex M3 120 MHz ARM微控制器 - MCU , LQFP-208 ARM微控制器 - MCU , STM32L432KB ARM微控制器 - MCU , BGA-169 ARM微控制器 - MCU , ARM Cortex M0 ARM微控制器 - MCU , STR731FV2 ARM微控制器 - MCU
  • STM32F101VBT6 ST单片机,进口原装现货。
    STM32F101VBT6 核心尺寸:32-位,速度:36MHz,程序存储容量:128KB(128K x 8),程序存储器类型:闪存