位置:STM32F031G6P7TR > STM32F031G6P7TR详情
STM32F031G6P7TR中文资料
厂家型号
STM32F031G6P7TR
文件大小
1814.18Kbytes
页面数量
106
功能描述
ARM®-based 32-bit MCU with up to 32 Kbyte Flash, 9 timers, ADC and communication interfaces, 2.0 - 3.6 V
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STM32F031G6P7TR数据手册规格书PDF详情
Features
• Core: ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
• Memories
– 16 to 32 Kbytes of Flash memory
– 4 Kbytes of SRAM with HW parity
• CRC calculation unit
• Reset and power management
– Digital and I/Os supply: 2.0 to 3.6 V
– Analog supply: VDDA = from VDD to 3.6 V
– Power-on/Power-down reset (POR/PDR)
– Programmable voltage detector (PVD)
– Low power modes: Sleep, Stop and Standby
– VBAT supply for RTC and backup registers
• Clock management
– 4 to 32 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
– Internal 40 kHz RC oscillator
• Up to 39 fast I/Os
– All mappable on external interrupt vectors
– Up to 26 I/Os with 5 V tolerant capability
• 5-channel DMA controller
• 1 × 12-bit, 1.0 μs ADC (up to 10 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6V
– Separate analog supply from 2.4 up to 3.6 V
• Up to 9 timers
– 1 x 32-bit and 1 x 16-bit timer, with up to 4 IC/OC, usable for IR control decoding
– 1 x 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN, deadtime generation and emergency stop
– 1 x 16-bit timer with 1 IC/OC
– Independent and system watchdog timers
– SysTick timer: 24-bit downcounter
• Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
• Communication interfaces
– 1 x I2C interface, supporting Fast Mode Plus (1 Mbit/s) with 20 mA current sink, SMBus/PMBus, and wakeup from Stop mode
– 1 x SPI (18 Mbit/s) with 4 to 16 programmable bit frames, with I2S interface multiplexed
• Serial wire debug (SWD)
• 96-bit unique ID
• Extended temperature range: -40 to +105°C