位置:SMCJ22A-TR > SMCJ22A-TR详情
SMCJ22A-TR中文资料
厂家型号
SMCJ22A-TR
文件大小
129.62Kbytes
页面数量
10
功能描述
Transil?
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 1500W 22V Unidirect
生产厂商
STMICROELECTRONICS
SMCJ22A-TR数据手册规格书PDF详情
Description
The SMCJ Transil series has been designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2, and MIL STD 883, method 3015, and electrical over stress according to IEC 61000-4-4 and 5. These devices are more generally used against surges below 1500 W (10/1000 μs).
SMCJ are packaged in SMC (SMC footprint in accordance with IPC 7531 standard).
Features
■ Peak pulse power:
– 1500 W (10/1000 μs)
– 10 kW (8/20 μs)
■ Stand off voltage range: from 5 V to 188 V
■ Unidirectional and bidirectional types
■ Low leakage current:
– 0.2 μA at 25 °C
– 1 μA at 85 °C
■ Operating Tj max: 150 °C
■ High power capability at Tj max:
– 1250 W (10/1000 µs)
■ JEDEC registered package outline
Complies with the following standards
■ IEC 61000-4-2 level 4
– 15 kV (air discharge)
– 8 kV (contact discharge)
■ IEC 61000-4-5
■ MIL STD 883G, method 3015-7 Class 3B
– 25 kV HBM (human body model)
■ Resin meets UL 94, V0
■ MIL-STD-750, method 2026 solderability
■ EIA STD RS-481 and IEC 60286-3 packing
■ IPC 7531 footprint
SMCJ22A-TR产品属性
  • 型号
    SMCJ22A-TR
  • 功能描述
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A