位置:SMBJ13CA-TR > SMBJ13CA-TR详情
SMBJ13CA-TR中文资料
厂家型号
SMBJ13CA-TR
文件大小
133.63Kbytes
页面数量
10
功能描述
Stand off voltage range: from 5 V to 188 V
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 600W 13V Bidirect
生产厂商
STMICROELECTRONICS
SMBJ13CA-TR数据手册规格书PDF详情
Description
The SMBJ Transil series has been designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2, and MIL STD 883, method 3015, and electrical over stress according to IEC 61000-4-4 and 5. These devices are more generally used against surges below 600 W (10/1000 μs).
Features
• Peak pulse power:
- 600 W (10/1000 μs)
- 4 kW (8/20 μs)
• Unidirectional and bidirectional types
• Low leakage current:
- 0.2 μA at 25 °C
- 1 μA at 85 °C
• Operating Tj max: 150 °C
• High power capability at Tj max:
- 515 W (10/1000 μs)
• JEDEC registered package outline
Complies with the following standards
• IEC 61000-4-2 level 4:
- 15 kV (air discharge)
- 8 kV (contact discharge)
• IEC 61000-4-5
• MIL STD 883G, method 3015-7: class 3B:
- 25 kV HBM (human body model)
• Resin meets UL 94, V0
• MIL-STD-750, method 2026 soldererability
• EIA STD RS-481 and IEC 60286-3 packing
• IPC 7531 footprint
SMBJ13CA-TR产品属性
  • 型号
    SMBJ13CA-TR
  • 功能描述
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A