位置:SMAJ20A-TR > SMAJ20A-TR详情
SMAJ20A-TR中文资料
厂家型号
SMAJ20A-TR
丝印代码
DUR
封装外壳
DO-214AC
文件大小
148.15Kbytes
页面数量
10
功能描述
Transil™
TVS SGL UNI-DIR 20V 400W 2PIN DO-214AC - Tape and Reel
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
SMAJ20A-TR数据手册规格书PDF详情
Features
■ Peak pulse power:
– 400 W (10/1000 μs)
– 2.3 kW (8/20 μs)
■ Stand off voltage range: from 5 V to 188 V
■ Unidirectional and bidirectional types
■ Low leakage current:
– 0.2 μA at 25 °C
– 1 μA at 85 °C
■ Operating Tj max: 150 °C
■ High power capability at Tj max:
– 270 W (10/1000 μs)
■ JEDEC registered package outline
Complies with the following standards
■ IEC 61000-4-2 level 4
– 15 kV (air discharge)
– 8 kV (contact discharge)
■ IEC 61000-4-5 (see Table 3 for surge level)
■ MIL STD 883G, method 3015-7 Class 3B
– 25 kV HBM (human body model)
■ Resin meets UL 94, V0
■ MIL-STD-750, method 2026 solderability
■ EIA STD RS-481 and IEC 60286-3 packing
■ IPC 7531 footprint
Description
The SMAJ Transil series has been designed to
protect sensitive equipment against electrostatic
discharges according to IEC 61000-4-2, and
MIL STD 883, method 3015, and electrical over
stress according to IEC 61000-4-4 and 5. These
devices are generally used against surges below
400 W (10/1000 μs).
Planar technology makes these devices suitable
for high-end equipment and SMPS where low
leakage current and high junction temperature are
required to provide reliability and stability over
time.
SMAJ are packaged in SMA (SMA footprint in
accordance with IPC 7531 standard).
SMAJ20A-TR产品属性
  • 型号
    SMAJ20A-TR
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 功能描述
  • 功能描述
    400W,20V 5%,UNIDIR,SMA TVS - Tape and Reel
    TRANSIL 400W 20V UNIDIR SMA
    SMAJ Series 400 W 23.4 V Uni Directional Transient Voltage Suppressor - DO-214AC