位置:LM2931BD50 > LM2931BD50详情
LM2931BD50中文资料
厂家型号
LM2931BD50
文件大小
361.35Kbytes
页面数量
19
功能描述
VERY LOW DROP VOLTAGE REGULATORS WITH INHIBIT FUNCTION
低压差稳压器 - LDO 5.0V 100mA Positive
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
LM2931BD50数据手册规格书PDF详情
Description
The LM2931xx are very low drop regulators. The very low drop voltage and the low quiescent current make them particular suitable for low noise, low power applications and in battery powered systems. In the 8 pin configuration (SO-8), fully compatible to the older L78Lxx family, a shut down logic control function is available.
Features
■ Very low dropout voltage (0.15 V typ. at 10 mA load)
■ Low quiescent current (typ. 2.5 mA, at 100 mA load)
■ Output current up to 100 mA
■ Adjustable (from VOUT= 2.5 V only SO-8) and fixed (3.3 V & 5 V) output voltage version
■ Internal current and thermal limit
■ Load dump protection up to 60 V
■ Reverse transient protection up to -50 V
■ Temperature range: -40 to 125 °C
■ Package available: TO-92, DPAK, SO-8 (with inhibit control)
LM2931BD50产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LM2931BD50
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 最大输入电压
    36 V
  • 输出电压
    1.4 V to 20.5 V
  • 回动电压(最大值)
    307 mV
  • 输出电流
    1 A
  • 负载调节
    0.3 %
  • 输出类型
    Fixed
  • 最大工作温度
    + 125 C
  • 安装风格
    SMD/SMT
  • 封装/箱体
    VQFN-20
更新时间:2026-5-13 23:00:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
25+
N/A
20948
样件支持,可原厂排单订货!
25+
N/A
正规渠道,免费送样。支持账期,BOM一站式配齐
sgs
24+
原装现货,可开13%税票