位置:LF25CDT-TRY > LF25CDT-TRY详情
LF25CDT-TRY中文资料
厂家型号
LF25CDT-TRY
文件大小
2771.2Kbytes
页面数量
53
功能描述
Very low drop voltage regulator with inhibit function
IC REG LDO 2.5V .5A DPAK
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
LF25CDT-TRY数据手册规格书PDF详情
Features
 Very low-dropout voltage (0.45 V)
 Very low quiescent current (typ. 50 μA in OFF mode, 500 μA in ON mode)
 Output current up to 500 mA
 Logic-controlled electronic shutdown
 Output voltages of 1.5; 1.8; 2.5; 3.3; 4.7; 5; 6; 8; 8.5; 9; 12 V
 Automotive grade product: 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 5.0 V, 8.0 V, 8.5 V VOUT in DPAK and PPAK packages
 Internal current and thermal limit
 Only 2.2 μF for stability
 Available in ±1% (AB), ±1.5% (AC) or ±2% (C) selection at 25 °C
 Supply voltage rejection: 80 db (typ.)
 Temperature range: from -40 to 125 °C
Description
The LFXX is a very low drop regulator available in TO-220, TO-220FP, DPAK and PPAK packages and in a wide range of output voltages. The low drop voltage (0.45 V) and low quiescent current make it particularly suitable for low-noise, low-power applications and especially in battery-powered systems. In the 5 pin configuration (PPAK) a shutdown logic control function is available (pin 2, TTL compatible). This means that when the device is used as a local regulator, a part of the board can be put in standby, decreasing the total power consumption. In the three terminal configuration, the device has the same electrical performance, but it is fixed in ON state. It requires a capacitor of only 2.2 μF for stability, saving board space and costs. The LFXX is available as automotive grade in DPAK and PPAK packages, for the options of output voltages whose commercial part numbers are shown in the order codes. These devices are qualified according to the specification AEC-Q100 of the automotive market, in the temperature range -40 °C to 125 °C, and the statistical tests PAT, SYL, SBL are performed.
LF25CDT-TRY产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LF25CDT-TRY
  • 功能描述
    IC REG LDO 2.5V .5A DPAK
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> PMIC - 稳压器 - 线性
  • 系列
  • 标准包装
    45
  • 系列
  • 稳压器拓扑结构
    正,固定式
  • 输出电压
    5V
  • 输入电压
    6 V ~ 30 V 电压 -
  • 压降(标准)
    0.47V @ 250mA
  • 稳压器数量
    1 电流 -
  • 输出
    250mA 电流 -
  • 限制(最小)
  • 工作温度
    -40°C ~ 125°C