位置:L78M12CDT > L78M12CDT详情
L78M12CDT中文资料
厂家型号
L78M12CDT
文件大小
173.44Kbytes
页面数量
19
功能描述
POSITIVE VOLTAGE REGULATORS
线性稳压器 - 标准 12V 0.5A Positive
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
L78M12CDT数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The L78M00 series of three-terminal positive regulators is available in TO-220, TO-220FP,
problems associated with single point regulation. Each type employs internal current limiting,
thermal shut-down and safe area protection, making it essentially indestructible. If adequate
heat sinking is provided, they can deliver over 0.5A output current. Although designed primarily
as fixed voltage regulators, these devices can be used with external components to obtain
adjustable voltage and currents.
■ OUTPUT CURRENT TO 0.5A
■ OUTPUT VOLTAGES OF 5; 6; 8; 9; 12; 15; 18; 20; 24V
■ THERMAL OVERLOAD PROTECTION
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ OUTPUT TRANSITION SOA PROTECTION
L78M12CDT产品属性
  • 型号
    L78M12CDT
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    1.8 V
  • 输出电流
    150 mA
  • 最大输入电压
    5.5 V