位置:L78M12ABV > L78M12ABV详情
L78M12ABV中文资料
厂家型号
L78M12ABV
文件大小
203.24Kbytes
页面数量
17
功能描述
PRECISION 500mA REGULATORS
线性稳压器 - 标准 12V 0.5A Positive
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
L78M12ABV数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The L78M00AB series of three-terminal positive regulators is available in TO-220 and DPAK packages and with several fixed output voltages, making it useful in a wide range of applications. These regulators can provide local on-card regulation eliminating the distribution problems associated with single point regulation. Each type employs internal current limiting, thermal shut-down and safe area protection, making it essentially indestructible. If adequate heat sinking is provided, they can deliver over 0.5A output current. Although designed primarily as fixed voltage regulators, these devices can be used with external components to obtain adjustable voltage and currents.
■ OUTPUT CURRENT TO 0.5A
■ OUTPUT VOLTAGES OF 5; 6; 8; 9; 10; 12; 15; 18; 20; 24V
■ THERMAL OVERLOAD PROTECTION
■ SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ OUTPUT TRANSITION SOA PROTECTION
■ ±2 OUTPUT VOLTAGE TOLERANCE
■ GUARANTEED IN EXTENDED TEMPERATURE RANGE
L78M12ABV产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    L78M12ABV
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    1.8 V
  • 输出电流
    150 mA
  • 最大输入电压
    5.5 V