位置:L78L33ACD13TR > L78L33ACD13TR详情
L78L33ACD13TR中文资料
厂家型号
L78L33ACD13TR
文件大小
769.82Kbytes
页面数量
46
功能描述
Positive voltage regulators
线性稳压器 - 标准 3.3V 0.1A Positive
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
L78L33ACD13TR数据手册规格书PDF详情
Description
The L78L series of three-terminal positive regulators employ internal current limiting and thermal shutdown, making them essentially indestructible. If adequate heat-sink is provided, they can deliver up to 100 mA output current. They are intended as fixed voltage regulators in a wide range of applications including local or oncard regulation for elimination of noise and distribution problems associated with single-point regulation. In addition, they can be used with power pass elements to make high-current voltage regulators. The L78L series used as Zener diode/resistor combination replacement, offers e improvement along with lower quiescent current and lower noise.
Features
• Output current up to 100 mA
• Output voltages of 3.3; 5; 6; 8; 9; 10; 12; 15; 18; 24 V thermal overload protection
• Short-circuit protection
• No external components are required
• Available in either ± 4 (A) or ± 8 (C) selection
L78L33ACD13TR产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    L78L33ACD13TR
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    1.8 V
  • 输出电流
    150 mA
  • 最大输入电压
    5.5 V
  • 最大工作温度
    + 125 C
  • 安装风格
    SMD/SMT
  • 封装/箱体
    SOT-323-5L
更新时间:2026-5-13 17:28:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
21+
标准封装
670
保证原装正品,需要联系张小姐 13544103396 微信同号
ST/意法
25+
SOP8
ST/意法全新特价L78L33ACD13TR即刻询购立享优惠#长期有货
ST
SOP-8
250
上传都是百分之百进口原装现货
STM
15+
原厂原装
进口原装现货假一赔十
24+
SO-8
100%进口原装正品!诚信经营,客户至上!可开13点增值