位置:SMAJ400A > SMAJ400A详情
SMAJ400A中文资料
厂家型号
SMAJ400A
文件大小
621.48Kbytes
页面数量
7
功能描述
Surface Mount Transient Voltage Suppressors (TVS)
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 400Vr 400W 0.6A 5% UniDirectional
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二
生产厂商
SOCAY
SMAJ400A数据手册规格书PDF详情
Description
Features
♦ For surface mounted applications in order to optimize board space
♦ Low leakage
♦ Uni and Bidirectional unit
♦ Glass passivated junction
♦ Low inductance
♦ Excellent clamping capability
♦ 400W Peak power capability at 10 × 1000µs waveform Repetition rate (duty cycle):0.01
♦ Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to VBR min
♦ Typical IR less than 5μA above 12V
♦ High Temperature soldering: 260°C/40 seconds at terminals
♦ Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1 × VBR@25°C× ΔT
♦ Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability 94V-0
♦ Matte tin lead–free Plated
♦ Halogen free and RoHS compliant
♦ Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
♦ Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table 4a and 4c
♦ IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
♦ ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2 (IEC801-2)
♦ EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4 (IEC801-4)
Applications
SMAJ400A产品属性
  • 型号
    SMAJ400A
  • 功能描述
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A