位置:SMAJ120A > SMAJ120A详情
SMAJ120A中文资料
厂家型号
SMAJ120A
文件大小
621.48Kbytes
页面数量
7
功能描述
Surface Mount Transient Voltage Suppressors (TVS)
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 120volts 5uA 2 Amps Uni-Dir
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二
生产厂商
SOCAY
SMAJ120A数据手册规格书PDF详情
Description
Features
✦ For surface mounted applications in order to optimize board space
✦ Low leakage
✦ Uni and Bidirectional unit
✦ Glass passivated junction
✦ Low inductance
✦ Excellent clamping capability
✦ 400W Peak power capability at 10 × 1000µs waveform Repetition rate
(duty cycle):0.01
✦ Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to VBR min
✦ Typical IR less than 5μA above 12V
✦ High Temperature soldering: 260°C/40 seconds at terminals
✦ Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1 ×
VBR@25°C× ΔT
✦ Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability 94V-0
✦ Matte tin lead–free Plated
✦ Halogen free and RoHS compliant
✦ Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
✦ Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table
4a and 4c
✦ IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
✦ ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2
(IEC801-2)
✦ EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4
(IEC801-4)
Applications
TVS devices are ideal for the protection of I/O interfaces,
VCC bus and other vulnerable circuits used in Telecom,
Computer, Industrial and Consumer electronic applications.
SMAJ120A产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    SMAJ120A
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Vishay Semiconductors
  • 极性
    Bidirectional
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A
  • 封装/箱体
    DO-214AB
  • 最小工作温度
    - 55 C
  • 最大工作温度
    + 150 C
更新时间:2026-5-13 19:55:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
VISHAY/威世
25+
SMA
66000
VISHAY/威世全新特价SMAJ120A-E3/61T即刻询购立享优惠#长期有货
SUNMATE(森美特)
2019+ROHS
DO-214AC(SMA)
森美特高品质产品原装正品免费送样
VISHAY
原厂原封装
原装进口现货 假一罚百
SMA
原厂原装,欢迎咨询
N/A
柒号只做原装 现货价秒杀全网
BORN(伯恩半导体)
24+
品牌代理,价格优势,技术支持!!
捷捷微
25+
原装现货
DIODES
DO-214
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!