位置:LP2950AT-3.3 > LP2950AT-3.3详情
LP2950AT-3.3中文资料
厂家型号
LP2950AT-3.3
文件大小
467.52Kbytes
页面数量
13
功能描述
100 mA Low Dropout Voltage Regulators
数据手册
下载地址一下载地址二
生产厂商
SIPEX
LP2950AT-3.3数据手册规格书PDF详情
PRODUCT DESCRIPTION
The LP2950 and LP2951 are low power voltage regulators. These devices are an excellent choice for use in battery-powered applications such as cordless telephones, radio control systems, and portable computers. The LP2950 and LP2951 feature low quiescent current and low dropout voltage (typ. 50mV at light load and 380 mV at 100mA). This includes a tight initial tolerance (0.5 typ.), extremely good load and line regulation (0.05 typ.), and very low output temperature coefficient (20 ppm/¡C typ.), making the LP2950/LP2951 useful as a low-power voltage reference.
FEATURES
• 5.0V and 3.3V Versions at 100mA Output
• Very Low Quiescent Current
• Low Dropout Voltage: 380mV at 100mA
• Extremely Tight Load and Line Regulation
• Very Low Temperature Coefficient
• Current & Thermal Limiting
• Need Only 1 µF for Stability
• Offered in Lead Free, RoHS Compliant Package : TO-92 (LP2950) & SOIC (LP2951)
• Direct Replacement For LP2950/LP2951
APPLICATIONS
• Battery Powered Systems
• Cordless Telephones
• Radio Control Systems
• Portable/Palm Top/Notebook Computers
• Portable Consumer Equipment
• Portable Instrumentation
• Avionics
• SMPS Post-Regulator
• Voltage Reference
• Automotive Electronic
LP2951 versions only
• Error Flag Warns of Output Dropout
• Logic-Controlled Electronic Shutdown
• Output Programmable From 1.24 to 29V