位置:SA78R33DTR > SA78R33DTR详情
SA78R33DTR中文资料
厂家型号
SA78R33DTR
丝印代码
SA78R33D
封装外壳
TO-252-5L
文件大小
879.4Kbytes
页面数量
16
功能描述
1A LDO VOLTAGE REGULATOR
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
SILAN
SA78R33DTR数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The SA78RXX is a positive low voltage dropout regulator, the
voltage dropout is below 0.5V at 1A.
The SA78RXX provides two versions: fixed and adjustable
versions. The SA78RXX is available in fixed output voltages 2.5V,
3.3V, 5V, 8V, 9V, 12V and 15V. The SA78RXX offers some key
features include thermal shutdown, peak current protection,
overvoltage protection and output disable function. The SA78RXX
is an excellent choice for use in various electronic equipments.
FEATURES
* Available fixed version 2.5V, 3.3V, 5V, 8V, 9V, 12V,15V and
adjustable version
* Low Dropout Voltage: 150mV at 1A output current
* Current limiting: 2A APPLICATIONS
* Overvoltage protection: 40V * High Efficiency Linear Regulators
* Built-in output disable function
* TO-220 full-mold package (4pin) and TO-252-5L package(5pin)