位置:ZVY11M1812K300N > ZVY11M1812K300N详情
ZVY11M1812K300N中文资料
厂家型号
ZVY11M1812K300N
文件大小
507.28Kbytes
页面数量
6
功能描述
Low Voltage SMD Varistors
数据手册
下载地址一下载地址二
生产厂商
SEI
ZVY11M1812K300N数据手册规格书PDF详情
Description:
The ZV Series of low voltage varistors is designed to protect sensitive electronics devices
against high voltage surges in the low voltage region. They offer excellent transient energy
absorption due to improved energy volume distribution and power dissipation. Low voltage
varistors cover wide DC operating voltage range from 14V to 170V. The ZVY Series is the
same except for higher operating temperatures up to 150ºC.
ZV varistors are typically applied to protect components at the circuit board level.
Features:
• Nickel barrier terminations
• AC operating voltage (Vrms) from 11V to 130V
• DC operating voltage (Vdc) from 14V to 170V
• No plastic coating guarantees better flammability rating
• Bi-directional, low clamping voltages
• Broad range of current and energy handling capabilities
• +125ºC continuous operating temperature, +150ºC for ZVY
• Dimensional and weight savings on PC board
• AgPd end terminations also available
• ZVY high temperature product will have performance characteristics different from the ZV.
Contact Stackpole for specific details.
• Compliant with the requirements of AEC-Q200 (Grade 1)
• 100% RoHS compliant and lead free without exemption
• Halogen free
• REACH compliant
Applications:
specifications
• Provides on-board transient voltage protection of ICs and transistors
• Replace larger surface mount TVS Zeners in many applications
• Used to help achieve electromagnetic compliance of end products
• 6 model sizes available 0603, 0805, 1206, 1210, 1812 and 2220
更新时间:2026-5-13 12:00:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ZENSYS
2016+
QFP52
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!