位置:首页 > IC中文资料 > SN74LS93
SN74LS93价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
SN74LS93
4 位二进制计数器
Each of these monolithic counters contains four master-slave flip-flops and additional gating to provide a divide-by-two counter and a three-stage binary counter for which the count cycle length is divide-by-five for the '90A and 'LS90, divide-by-six for the '92A and 'LS92, and the divide-by eight f • '90A, 'LS90 . . . Decade Counters\n• '92A, 'LS92 . . . Divide By-Twelve Counters\n• '93A, 'LS93 . . . 4-Bit Binary Counters\n TYPES TYPICAL POWER DISSIPATION '90A 145 mW '92A, '93A 130 mW 'LS90, 'LS92, 'LS93 45 mW;