SN74LS47价格
|---|---|---|---|---|
SN74LS47 | BCD 转 7 段解码器/驱动器 The '46A, '47A, and 'LS47 feature active-low outputs designed for driving, common-anode LEDs or incandescent indicators directly. The '48, 'LS48, and 'LS49 feature active-high outputs for driving lamp buffers or common-cathode LEDs. All of the circuits except 'LS49 have full ripple-blanking input/ou • '46A, '47A, 'LS47 feature \n• Open-Collector Outputs Drive Indicators Directly\n• Lamp-Test Provision\n• Leading/Trailing Zero Suppression\n \n• '48, 'LS48 feature \n• Internal Pull-Ups Eliminate Need for External Resistors\n• Lamp-Test Provision\n• Leading/Trailing Zero Suppression\n \n• 'LS49 fe; | TI 德州仪器 | ||
SN74LS47 | BCD to 7-Segment Decoder/Driver | ONSEMI 安森美半导体 | ||
BCD-TO-SEVEN-SEGMENT DECODERS/DRIVERS 文件:1.5263 Mbytes Page:26 Pages | TI 德州仪器 | |||
BCD-TO-SEVEN-SEGMENT DECODERS/DRIVERS 文件:583.51 Kbytes Page:14 Pages | TI 德州仪器 | |||
封装/外壳:16-SOIC(0.154",3.90mm 宽) 包装:卷带(TR) 描述:IC DRVR 7 SEGMENT 16SOIC 集成电路(IC) 显示驱动器 | TI 德州仪器 | |||
封装/外壳:16-SOIC(0.154",3.90mm 宽) 包装:卷带(TR)剪切带(CT)Digi-Reel® 得捷定制卷带 描述:IC DRVR 7 SEGMENT 16SOIC 集成电路(IC) 显示驱动器 | TI 德州仪器 | |||
BCD-TO-SEVEN-SEGMENT DECODERS/DRIVERS 文件:583.39 Kbytes Page:14 Pages | TI 德州仪器 | |||
| 替换型号 | 功能描述 | 生产厂家 企业 | LOGO | 操作 |
|---|---|---|---|---|
BCD TO 7-SEGMENT DECODER/DRIVER | NSC 国半 | NSC | ||
BCD-to-Seven-Segment Decoder / Driver (with 15 V Outputs) | RENESAS 瑞萨 | RENESAS | ||
BCD-to-Seven Segment Decoder Driver(with 15V outputs) | HITACHIHitachi Semiconductor 日立日立公司 | HITACHI | ||
SN74LS47产品属性
- 类型
描述
- Number of channels (#):
1
- Operating temperature range (C):
0 to 70
- Rating:
Catalog
- ICC (Max) (uA):
10000
| IC供应商 | 芯片型号 | 品牌 | 批号 | 封装 | 库存 | 备注 | 价格 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
TI |
25+ |
N/A |
原装正品现货,原厂订货,可支持含税原型号开票。 |
TI |
DIP16 |
8037 |
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票! |