位置:首页 > IC中文资料 > S2008DS3
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
S2008DS3
Sensitive SCRs
General Description The Teccor line of sensitive SCR semiconductors are half-wave unidirectional, gate-controlled rectifiers (SCR-thyristor) which complement Teccors line of power SCRs. This group of packages offers ratings of 0.8 A to 10 A, and 200 V to 600 V with gate sensitivities of 12 µA to
LITTELFUSE
力特
S2008DS3
Sensitive SCRs (0.8 A to 10 A)
LITTELFUSE
力特
S2008DS3
未分类制造商
S2008DS3
可控硅整流器
Excellent unidirectional switches for phase control
文件:793.31 Kbytes Page:11 Pages
封装/外壳:TO-252-3,DPak(2 引线 + 接片),SC-63 包装:管件 描述:SCR 200V 8A TO252 分立半导体产品 晶闸管 - SCR
SCR SENS 200V 8A TO-252
SCR SENS 200V 8A TO-252
S2008DS3产品属性
    800mV
  • 电流 - 栅极触发(Igt)(最大值):
    500µA
  • 电压 - 通态(Vtm)(最大值):
    1.6V
  • 电流 - 通态(It(AV))(最大值):
    5.1A
  • 电流 - 通态(It(RMS))(最大值):
    8A
  • 电流 - 保持(Ih)(最大值):
    8mA
  • 电流 - 断态(最大值):
    5µA
  • 电流 - 不重复浪涌 50,60Hz(Itsm):
    83A,100A
  • SCR 类型:
    灵敏栅极
  • 工作温度:
    -40°C ~ 110°C