位置:BA78M12FP-E2 > BA78M12FP-E2详情
BA78M12FP-E2中文资料
厂家型号
BA78M12FP-E2
文件大小
505.59Kbytes
页面数量
15
功能描述
1A Output 78 series Regulators 500mA Output 78 series Regulators
线性稳压器 - 标准 IC REG 14.5-27 VOUT 500MA
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ROHM
BA78M12FP-E2数据手册规格书PDF详情
Description
BA78□□, BA78M□□ series are three-terminal regulators available with several fixed outputvoltages. It supplies the stable fixes voltage from unstable direct input voltage. The useful output voltage lineup is 5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V with 0.5A / 1A current ability. They have nearly same electric characteristics ascompetitor products and cover a wide range of application.
Features
1) Built-in over-current protection circuit and thermal shutdown circuit
2) High ripple rejection
3) Available TO220CP-3, TO252-3 package to a wide range application
4) Compatible replacement to competitor products
5) Various voltage lineup (5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V)
Applications
Fixed voltage power supply for TV, Audio components, etc
BA78M12FP-E2产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    BA78M12FP-E2
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    1.8 V
  • 输出电流
    150 mA
  • 最大输入电压
    5.5 V