位置:BA178M12T > BA178M12T详情
BA178M12T中文资料
厂家型号
BA178M12T
文件大小
123.1Kbytes
页面数量
11
功能描述
Standard 78M series, 3-pin regulator
线性稳压器 - 标准 REGULATOR 12V
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ROHM
BA178M12T数据手册规格书PDF详情
The BA178M00T and BA178M00FP series are 3-pin, fixed positive output voltage regulators. These regulators are used to provide a stabilized output voltage from a fluctuating DC input voltage. There are 11 fixed output voltages, as follows : 5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, and 24V. The maximum current capacity is 0.5A for each of the above voltages.
Features
1) Built-in overcurrent protection circuit and thermal shutdown circuit.
2) Excellent ripple regulation.
3) Available in TO-220FP and TO252-3 packages, to meet wide range of applications.
4) Compatible with other manufacturers regulators.
5) Richly diverse lineup. (5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24 V)
Application
Constant voltage power supply
BA178M12T产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    BA178M12T
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 输出电压
    1.8 V
  • 输出电流
    150 mA
  • 最大输入电压
    5.5 V