位置:BA033CC0FP-E2 > BA033CC0FP-E2详情
BA033CC0FP-E2中文资料
厂家型号
BA033CC0FP-E2
文件大小
499.07Kbytes
页面数量
23
功能描述
2A/1A Fixed Output LDO Regulators
低压差稳压器 - LDO REG 1A 3.3V
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
ROHM
BA033CC0FP-E2数据手册规格书PDF详情
General Description
Standard Fixed Output LDO Regulators are low-saturation regulators, available for output s up to 2A / 1A. ROHM has a wide output voltage range and package lineup with and without shutdown switches. This IC has a built-in over-current protection circuit that prevents the destruction of the IC due to output short circuits, a thermal shut-down circuit that protects the IC from damage due to overloading and an over-voltage protection circuit that protects the IC from surges generated in the power supply line of the IC.
Features
■ ± 1 highly accurate output voltage (BAxxDD0xx)
■ Low saturation with PNP output
■ Built-in thermal shutdown circuit for protecting the IC from damage due to overloading
Applications
BA033CC0FP-E2产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    BA033CC0FP-E2
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 最大输入电压
    36 V
  • 输出电压
    1.4 V to 20.5 V
  • 回动电压(最大值)
    307 mV
  • 输出电流
    1 A
  • 负载调节
    0.3 %