位置:R1160N141B > R1160N141B详情
R1160N141B中文资料
厂家型号
R1160N141B
文件大小
462.87Kbytes
页面数量
35
功能描述
3-MODE 200mA LDO REGULATOR
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
RICOH
R1160N141B数据手册规格书PDF详情
OUTLINE
FEATURES
• Ultra-Low Supply Current..................................Typ. 3.5µA (Low Power Mode, VOUT < = 1.5V)
Typ. 40µA (Fast Transient Mode)
• Standby Mode ...................................................Typ. 0.1µA
• Low Dropout Voltage.........................................Typ. 0.30V (IOUT=200mA 3.0V Output Voltage=1.0V Type)
Typ. 0.20V (IOUT=200mA 3.0V Output Voltage=1.5V Type)
Typ. 0.14V (IOUT=200mA 3.0V Output Voltage=3.0V Type)
• High Ripple Rejection .......................................Typ. 70dB (f=1kHz,FT Mode)
• Low Temperature-Drift Coefficient of Output Voltage Typ. ±100ppm/°C
• Excellent Line Regulation .................................Typ. 0.05/V
• High Output Voltage Accuracy ..........................±2.0 (±3.0 at LP Mode)
• Output Voltage ..................................................0.8V to 3.3V
• Input Voltage .....................................................Min.1.4V
• Built-in Fold Back Protection Circuit .................Typ. 50mA (Current at short mode)
• Small Packages ..............................................SOT-23-5 (Super Mini-mold),SON-6
APPLICATIONS
• Precision Voltage References.
• Power source for battery-powered equipment.
R1160N141B产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    R1160N141B
  • 制造商
    RICOH
  • 制造商全称
    RICOH electronics devices division
  • 功能描述
    3-MODE 200mA LDO REGULATOR
更新时间:2026-5-13 19:55:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
1108+
SOT23-5
一级代理,专注军工、汽车、医疗、工业、新能源、电力
22+
SC-74A
原厂渠道,现货配单
23+
SOT23-5
原厂原装正品
23+
全新原装正品现货,支持订货
22+
公司只做原装 品质保障
25+
全新原装现货
SOT25/
全新原装假一赔十
SOT153
受权代理!全新原装现货特价热卖!
24+
SOT-153
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增