位置:30KPA70A > 30KPA70A详情
30KPA70A中文资料
厂家型号
30KPA70A
文件大小
81.66Kbytes
页面数量
4
功能描述
POWER TVS COMPONENT
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 TVS Hi Power Diode 30KPA Axial
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
PROTEC
30KPA70A数据手册规格书PDF详情
Description
The 30KPA Series, are discrete 30,000 Wat, silicon transient voltage suppressors (TVS) designed for use in applicatons where large voltage transients can permanently damage voltage sensitve components and equipment. The 30KPA series is available in voltages ranging from 30V to 360V with 5 percent and 10 percent tolerances. Both tolerances are referenced to the power supply output or operatng voltage level. This series is compatble with IEC 61000-4-5 (Surge) requirements.
Features
• Compatble with IEC 61000-4-5 (Surge): 48A, 8/20µs - L3(Line Ground), L4(Line-Line) & L1 (Power)
• 30,000 Wats Peak Pulse Power per Line (tp = 10/1000µs)
• Unidirectonal and Bidirectonal Confguratons
• Easy Mountng to Printed Circuit Board
• tClamping (0V to VBR Min.) < 1 x 10-12 seconds theoretcal (Unidirectonal) and < 5ns (Bidirectonal)
• Available in Multple Voltages Ranging From 30V to 360V
• RoHS Complaint (Exempton #7)
Applications
• Relay Drives
• Motor (Start/Stop) Back EMF Protecton
• Module Lightning Protecton
• Secondary Lightning Protecton for AC/DC
30KPA70A产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    30KPA70A
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Vishay Semiconductors
  • 极性
    Bidirectional
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A