位置:SCN2681AC1N24 > SCN2681AC1N24详情
SCN2681AC1N24中文资料
厂家型号
SCN2681AC1N24
文件大小
205.15Kbytes
页面数量
30
功能描述
Dual asynchronous receiver/transmitter DUART
UART, 24 Pin, Plastic, DIP
数据手册
下载地址一下载地址二
生产厂商
PHI
SCN2681AC1N24数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
FEATURES
• Dual full-duplex asynchronous receiver/transmitter
• Quadruple buffered receiver data registers
• Programmable data format
– 5 to 8 data bits plus parity
– Odd, even, no parity or force parity
– 1, 1.5 or 2 stop bits programmable in 1/16-bit increments
• Programmable baud rate for each receiver and transmitter selectable from:
– 22 fixed rates: 50 to 115.2k baud
• 16-bit programmable Counter/Timer
– Non-standard rates to 115.2Kb
– One user-defined rate derived from programmable timer/counter
– External 1X or 16X clock
• Parity, framing, and overrun error detection
• False start bit detection
• Line break detection and generation
• Programmable channel mode
– Normal (full-duplex)
– Automatic echo
– Local loopback
– Remote loopback
• Multi-function programmable 16-bit counter/timer
• Multi-function 7-bit input port
– Can serve as clock or control inputs
– Change of state detection on four inputs
– 100kΩ typical pull-up resistor
• Multi-function 8-bit output port
– Individual bit set/reset capability
– Outputs can be programmed to be status/interrupt signals
• Versatile interrupt system
– Single interrupt output with eight maskable interrupting conditions
• Maximum data transfer: 1X – 1MB/sec, 16X – 125kB/sec
• Automatic wake-up mode for multidrop applications
• Start-end break interrupt/status
• Detects break which originates in the middle of a character
• On-chip crystal oscillator
• Single +5V power supply
• Commercial and industrial temperature ranges available
• DIP and PLCC packages
SCN2681AC1N24产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    SCN2681AC1N24
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 功能描述
    UART, 24 Pin, Plastic, DIP