位置:74HC4050N > 74HC4050N详情
74HC4050N中文资料
74HC4050N数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The 74HC4050 is a high-speed Si-gate CMOS device and is pin compatible with the “4050” of the “4000B” series. It is specified in compliance with JEDEC standard no. 7A.
FEATURES
• Output capability: standard
• ICCcategory: SSI
APPLICATIONS
• Converting 15 V logic (“4000B” series) down to 2 V logic.
74HC4050N产品属性
- 型号
74HC4050N
- 功能描述
缓冲器和线路驱动器 HEX H/L LEVEL SHFTER
- RoHS
否
- 制造商
Micrel
- 输入线路数量
1
- 输出线路数量
2
- 极性
Non-Inverting
- 电源电压-最大
+/- 5.5 V
- 电源电压-最小
+/- 2.37 V